Suçu: Şiir yazmak

Aktivist Sara Aktaş, yazdığı şiirler nedeniyle tutuklandı. Susma’ya konuşan avukat Keziban Yılmaz: “Sara Aktaş’ın evinde şiir dosyasını bulan polis, bu dosyayı da suç delili olarak sunuyor.”


SUSMA / DİYARBAKIR

Geçtiğimiz ay Diyarbakır merkezli birçok kentte yapılan siyasilere yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan Tevgera Jinên Azad (TJA, Özgür Kadınlar Platformu) aktivisti Sara Aktaş, yazdığı şiirler nedeniyle tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2016 yılında başlattığı soruşturma kapsamında 14 Haziran’da birçok ilde Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üye ve yöneticilerine yönelik operasyonda 24 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 21 kişi 10 gün sonra Diyarbakır Adliyesine çıkarılmış 15’i tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Tutuklanan 15 kişi arasında Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti şair Sara Aktaş da yer alıyordu. Edinilen bilgilere göre savcılık soruşturmasında Sara Aktaş’a yazdığı şiirler soruldu. Savcılık söz konusu şiirlerin ‘halkı kin ve düşmanlığa’ sürüklediğini iddia etti.

“Bu ağır bir ithamdır”

Kürtçe tercüman aracılığıyla ifade veren Sara Aktaş, “Uzun yıllardan beri şiir yazıyorum. Şiir kitaplarım var. Kitaplarımın incelenmesi halinde halkı kin ve nefrete, düşmanlığa sürükleyecek herhangi bir cümle olmadığı görülecektir. Yazdığım şiirlerde kadınları dile getirdim. Yine word dosyası içerisinde yer alan şiirlerim kitaplaştıracağım şiirlerdir. Bu çok ağır bir ithamdır. Yayınlanmış kitaplarım hakkında herhangi bir yasak yoktur” şeklinde savunma yaptı.

Dosyada gizlilik kararı var

Susma’ya bilgi veren avukat Keziban Yılmaz, “Sara Aktaş’ın evinde şiir dosyasını bulan polis, bu dosyayı da suç delili olarak sunuyor. Mahkemede savcı da bu konuda sorular soruyor. Daha önce yayınlanmış kitapları bulunan Sara Aktaş’ın yeni şiir dosyası da suç delilleri arasında yer aldı” dedi.

Dosyada gizlilik kararı olduğu için şiir dosyasına ulaşamadıklarını vurgulayan Yılmaz, “Gizlilik kararı kaldırıldıktan sonra şiir dosyasını da görme imkanımız olacak” dedi.

Hakkında tutuklama kararı verilen Sara Aktaş’ın yayınlanmış “Savaş Yıkıntıları”, “Aksi Yalandır” ve “Hapishane Avlusundaki Sarmaşığın Çiçeği” isimli şiir kitapları bulunuyor. Bu kitaplarda herhangi bir yayın yasağı ise bulunmuyor. Aktaş’ın şiirleri ile ilgili şair Sennur Sezer de Evrensel gazetesine bir yazı yazmıştı.

Geçen yıl kasım ayından hava yoluyla Diyarbakır’dan İstanbul’a giden Aktaş, Atatürk Havaalanı’nda gözaltına alınmış ve “KCK’nin Türkiye sorumlusu yakalandı” şeklinde haberler çıkmıştı. Bir süre tutuklu kalan Aktaş, ilk duruşmada serbest bırakılmıştı.