Sendika.org editörü Demirhan’a hapis cezası

Sendika.org editörü Demirhan, attığı Tweetler gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası aldı


Sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan hakkında 2018’de attığı 6 Tweet gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla açılan davanın karar duruşmasından ceza çıktı. Demirhan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Sendika.org’da yer alan habere göre Demirhan savunmasında “Erdoğan’ın adının geçmediği, hakaret sözcüğünün bulunmadığı paylaşımlardan bir hakaret imgesi yaratıp Cumhurbaşkanı’na yakıştıran savcının kendisidir” dedi. Daha önce de aynı suçlamayla 10 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan Demirhan, 19 Kasım’da yine ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ettiği iddiasıyla İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Demirhan ve avukatı Tuba Güneş hazır bulundu. Savunmasında dava konusu 6 Tweet’i tek tek açıklayan Demirhan, sosyal medya hesabını Erdoğan’a ya da bir başkasına hakaret amacıyla kullanmadığını, iddianamede alıntılanan paylaşımlardan biri hariç hiçbirinde Erdoğan’ın adının geçmediğini, Erdoğan’ın adının geçtiği Tweet’te de değil hakaret eleştiri bile bulunmadığını, bazı Tweet’lerle Erdoğan arasında ilişki kurulmasının savcının zorlaması olduğunu belirtti.

“MUHALİF ÇİZGİDE OLMANIZ CEZA İÇİN YETERLİ”

Susma Platformu’na konuşan Demirhan karara itiraz ettiklerini belirtti. Sosyal medya hesaplarını hakaret için değil, politik görüşlerini açıklamak ve gazetecilik yapmak için kullandığını vurgulayan Dermihan savcının bir hakaret imgesi yarattığını vurguladı.

Demirhan açıklamasında, “Tweet’lerimin bir tanesinde Erdoğan’ın adı geçiyor, orada eleştiri bile yok. Diğerlerinin bir kısmı da açık bir eleştiri olmadığı gibi, örtük eleştiri bile değil. Savcının kendisi bir hakaret imgesi yaratıp bunu Cumhurbaşkanı’na yakıştırmış. Bunu nasıl Cumhurbaşkanı’na bağladılar, diye düşünüyorum. Savcı hakareti kafasında yaratıyor ve bunu Cumhurbaşkanı’na yakıştırıyor. Belli ki bu memlekette bir dizi gazeteciyle uğraşılacak, ceza verilecek diye bir anlayış sürüyor. Yargı içerisinde bir mantık da yok. ben savunmamı yapıyorum savcı iddiasını bile sunamıyor” dedi.

Demirhan ayrıca ‘terör propagandasından’ yargılandığı 19 Kasım’da duruşması gerçekleştirilecek davaya da vurgu yaptı.

Terör porpagandasından yargılandığım bir davam var. 19 Kasım’da duruşmasına katılacağım. Afrin Savaşı’ndaki haberler yüzünden Sendika.org’a dava açıldı ve terör propagandası yok dendi. Ama burada ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ olduğu söylendi. Ne yaparsan yap ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten’ ceza alabiliyorsun. Muhalif bir çizgide olmanız bu cezayı almanız için yeterli.”