Seferihisar’da Gençlik Yaz Kampı’na Kaymakamlık yasağı

Seferihisar Kaymakamlığı, Özgürlükçü Gençlik Derneği tarafından 19-20-21 Temmuz tarihlerinde yapılması planlanan ‘Gençlik Yaz Kampı’na izin vermedi


ONUR YILDIRIM

Özgürlükçü Gençlik Derneği tarafından 19-20-21 Temmuz tarihleri içerisinde Seferihisar’da yapılması planlanan ‘Gençlik Yaz Kampı’ Seferihisar Kaymakamlığı’nca yasaklandı. Kampı düzenleyen Özgürlükçü Gençlik Derneği bir basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Seferihisar Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamadaysa konunun Seferihisar İlçe Jandarma Komutanlığı’na sevk edildiği belirtildi.

Süreci Susma Platformu’na değerlendiren İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel şunları söyledi: “Seferihisar Kaymakamlığı’yla görüştüm. Konunun Emniyet’in tasarrufunda olduğunu ve izin vermeyeceklerini belittiler. Kampın yapılacağı işletme Jandarmalar tarafından tehdit edilmiş. Gençlere izin başvurusu yapmazsanız, bu kampı yapamazsınız şeklinde baskı kurulmuş. Gençler izin için başvuru yapınca da izin verilmemiş. Gençlerin seyahat özgürlüğü, ifade özgürlüğü gibi hakları engellenmiş.”

Özgürlükçü Gençlik Derneği yaptığı açıklamada kampın yapılacağı işletmeyi emniyet güçlerinin tehdit ve baskıyla sindirmeye çalıştıklarını belirtti. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Uydurma iddialarla işletme sahibini açıkça tehdit etmekten çekinmeyen Jandarma ve Seferihisar Kaymakamlığı, kampımızın yasaklandığını iletti. Gençliğe düşman, işçiye düşman, kadına düşman, doğaya düşman, sanata düşman, LGBTİ’ye düşmanlar. Bu düşmanlık ve yıkım yaratan düzene karşı gençliğin alternatiflerini tartışan, yeni bir toplumsallığın imkanlarını arayan, özgürlüğün sınırlarını genişletmeyi dert edinen faaliyetimizi uydurma gerekçelerle engellemeye çalışanlara kötü bir haberimiz var: Özgürlükçü Gençlik Dernekleri özgürlük serüvenine kararlılıkla devam edecek. ÖGD olarak özgürleşme yolundaki kararlılığımızın artık kimse tarafından dikkate alınmayan uydurma iddialarla kırılacağını sananlar yanılıyorlar.”

Seferihisar Kaymakamlığı’ndan Özgürlükçü Gençlik Derneği’ne yollanan yazıda ‘Tarafımca uygun bulunmamıştır’ ifadelerinin kullanılması tepki çekti.