Sansürsüz Türkiye’de sansür

Mustafa Alp Dağıstanlı’nın Alman televizyonu WDR’nin oluşturduğu Sansürsüz Türkiye platformunda yayınlanan Kürt Sorunu Filistinleşirken başlıklı yazısı sansürlendi


Baskı altındaki Türkiye medyasına ve gazetecilere alan açmak için Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu WDR’nin oluşturduğu Sansürsüz Türkiye platformuna baskı yapan İsrail lobisi, Mustafa Alp Dağıstanlı’nın Kürt Sorunu Filistinleşirken başlıklı yazısını sansürletti.

Diken’in haberine göre, yazının sitede yer almasıyla sosyal medya üzerinden yoğun baskı gören WDR, yazıyı yayından kaldırdı.

Sosyal medya paylaşımlarıyla, Dağıstanlı’ya attıkları tweetlerle ve WDR’ye ilettikleri eleştirilerle yazıyı ve yazarı ‘anti-semitizm’le, ‘İsraili şeytanlaştırmak’la suçlayan İsrail lobisi, yazının içinde ‘toplama kampı uygulamaları’ gibi bazı terimlerin geçmesinin de Nazi dönemi suçlarının bugün işlenen suçlarla karşılaştırılmak/karıştırılması anlamına geldiğini, bunun da Nazi suçlarını hafifsemek demek olduğunu ileri sürdü.

WDR, yazının yayından kaldırıldığını şu açıklamayla duyurdu: “Redaksiyon yönetimi, serbest yazarımız makalesini birinci tekil şahısta kaleme almış olsa da, yorum olduğunun tam olarak anlaşılamayabileceği ihtimalinin bulunması ve konuya yeterli mesafede olmadığı gerekçesiyle makalenin yayından kaldırılmasına karar vermiştir. Özür dileriz. Yazı çevrim dışıdır.”

Dağıstanlı sansürlenen yazısında, Kürt meselesinin her zaman uluslararası bir konu olduğunu ama sorunun şimdi başka bir boyut kazanabileceğini söylüyor ve “Suriye’deki gelişmelerle ve Türkiye’deki gelişememelerle Kürt meselesi, bana kalırsa, Filistinleşebilir. Bunu Türkiye sağladı, sağlayacak” diyordu.

Mustafa Alp Dağıstanlı, yazısının sansürlenmesiyle ilgili ise “Peki ama Türkiye sansürsüz konuşulmalı da İsrail konuşulmamalı mı? Çıkaracağımız ders bu mu?” diyerek, adı Sansürsüz Türkiye olan bir platformun sansür uygulamasının daha da üzücü olduğunu ifade etti.