“Sanatta işlenecek suç yoktur”

İzmir’deki Roboski anmasında oyun sahneleyen Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Abdulhakim Bağış, bir günlük tutukluluğun ardından denetimli serbestlik yasası kapsamında serbest bırakıldı


İzmir’de 2012 yılındaki Roboski anmasında sergilediği oyun sonrasında polisin müdahalesiyle pek çok kişiyle birlikte gözaltına alınan, ardından “2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanununa muhalefet etmek” ve “polise mukavemet etmek” gerekçeleriyle 16 ay hapis cezasına çarptırılan Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Abdulhakim Bağış, denetimli serbestlik koşuluyla bırakıldı.

Roboski Katliamı’nın birinci yıl anması kapsamında İzmir Konak’ta düzenlenen etkinlikte Gogol’ün Palto’sunu oynayan Bağış, iki ayrı maddeden aldığı 10 ve 6 aylık infaz sürelerinin iki yılın altında olması sebebiyle bir günlük tutukluluğun ardından denetimli serbestlikle tahliye edildi.

Tahliyesinin hemen ardından Susma Platformu’na konuşan Bağış, “Bir tiyatro oyunundan dolayı alındım ama alakasız bir gerekçeyle yargılandım. Ben oyun sahnelemek için oradaydım ve soruşturma sonucunda 16 ay ceza aldım. Tiyatro yaptığım için ceza almış olmak yeterince komik. Sanatta işlenecek suç yoktur. Bu durumu olabildiğince duyurmaya ve tiyatro yapmaya devam edeceğim. Roboski için de, hatta artık cezaevleri hakkında da yeni oyunlar yazacağım” dedi.