Sanatsal İfade Özgürlüğü Anketi’ne katılmaya çağrı

Katılımcılarımızı ve takipçilerimizi BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Hakkının Korunması ve Geliştirilmesine İlişkin Özel Raportör David Kaye’in hazırladığı Sanatsal İfade Özgürlüğü Anketi’ne katılmaya davet ediyoruz. Ankete sanatsal özgürlüğe getirilen kısıtlamalara aşina olan ya da bu kısıtlamalarla karşılaşmış kişi ve kuruluşlar katılabilir


“BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Hakkının Korunması ve Geliştirilmesine İlişkin Özel Raportör David Kaye,  düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının bir parçası olan sanatsal özgürlüğünün kapsamını ve korunmasını araştırıyor. Çalışmanın çıktıları, Özel Raportör’ün, 2020 yılının Haziran ayında yapılacak olan İnsan Hakları Konseyi’nin 44. Oturumu’nda sunacağı raporunda yer alacak.

Bu araştırma, özellikle (fakat yalnızca değil) çevrimiçi alanda sanatsal özgürlüğe getirilen kısıtlamalara aşina olan ya da bu kısıtlamalarla karşılaşmış kişi ve kuruluşlardan gelen yanıtları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Lütfen size uygun görünen ve cevaplayabileceğiniz soruları yanıtlayın ve eğer mümkünse Özel Raportörün incelemesi için konuyla ilgili yakın tarihli belge ya da çalışmaları yükleyin. Bu çağrı, hem konu hakkında olabilecek en geniş kapsamlı bilginin edinilmesine hem de kısıtlamaları ele alacak olası tavsiyelerin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Yanıtları 31 Ocak 2020’den önce göndermenizi rica ediyoruz.

Ayrıca ankette iletilecek verilerin korunmasını sağlamak için her türlü önlemi almış olmamızın yanı sıra, anonimliğini korumak isteyen kullanıcıları da anlayışla karşılamaktayız. Bu nedenle, isim belirtmek her ne kadar araştırmamız için faydalı olsa da, lütfen kimliğinize/isminize dair bir bilgi vermenin zorunlu olduğunu düşünmeyin. Bilgilerini Özel Raportör ile ayrı olarak paylaşmak isteyenler artisticfreedom@protonmail.com adresine mail atabilirler.”

Anketi doldurmak için bu linke tıklayabilirsiniz.