PEN Türkiye: Halkın iradesi yok sayılamaz

Seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmasına, kayyım atamalarını protesto edenler hakkında soruşturma başlatılmasına PEN Türkiye Merkezi’nden kınama


PEN Türkiye Merkezi, yargı yılının açılmasına günler kala seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmasına, kayyım atamalarını protesto edenlerin hakkında soruşturma başlatılmasına tepki gösterdiği bir basın açıklaması yayımladı.

“Halkın İradesi Yok Sayılamaz” başlıklı kınama metninde hekim ve edebiyatçı Ayşegül Tözeren’in gözaltına alınmasına da değinildi. 

PEN Türkiye Merkezi’nin açıklamasının tam metni şöyle:

“Birkaç gün sonra yargı yılının açılışı törenle yapılacak. Bazı barolar katılacak, bazıları katılmayacak. Orada yüksek mahkemelerin, kurumların başkanları, temsilcileri, yargının bağımsızlığından, demokrasinin üstünlüğünden söz edecekler.

Sonra Meclis açılacak, “Egemenliğin kayıtsız şartsız” halkın olduğu ve onun temsilcisinin de Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu devlet erki tarafından bir kez daha ve kararlılıkla vurgulanacak. Ve bütün bunlar olurken seçilmiş belediye başkanları görevden alınacak, Diyarbakır, Mardin, Van, sonra belki de başka yerlerde halkın iradesi yok sayılacak. Bu uygulamaya karşı çıkan, yazan yurttaşlara soruşturma başlatılacak, Ayşegül Tözeren gibi iyi bir edebiyatçı, yazar, kadın hakları ve barış savunucusu bir hekim gece yarısı gözaltına alınacak…

Ve bütün bunlar olurken önce yeni yargı yılı başlayacak, sonra Meclis açılacak, oralarda demokrasi, bağımsızlık, egemenlik, millet, halk iradesinin üstünlüğü gibi kavramlarla dolu konuşmalar yapılacak…Ve bütün bunlar olurken PEN yine kınayacak, bir kez daha kınayacak, hep kınayacak…”