Parayla Satılmaz oyunu Soma’da yasak

Soma Maden Katliamı’nda hayatını kaybeden 301 madenciyi anlatan ve pek çok kentte sahnelenen Parayla Satılmaz adlı oyun Soma Kaymakamlığı tarafından yasaklandı


Manisa Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği 13 Mayıs 2014’teki katliamın ardından kurulan Soma Mekansızlar Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu Parayla Satılmaz adlı oyun Soma Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Aralarında maden işçilerinin ve amatör oyuncuların da yer aldığı ve İstanbul, İzmir ile Manisa’nın birçok ilçesinde defalarca sahnelenen oyunu, istek üzerine bir kez daha Soma’da sahnelemek isteyen ekip, Soma Kaymakamlığı tarafından oyunda “argo” kullanıldığı gerekçesiyle ret yanıtı aldı.

15 Aralık’ta sahnelenmesi planlanan oyunun yasaklanma kararına tepki gösteren Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, “Biz oyunun 301 kişiyi ve maden ocaklarını temsil ettiğini düşünüyoruz. Bu yüzden de oyunda yer alanlar iyi ki varlar ve maden şartlarını anlatıyorlar. Biz bu oyunun birilerine dokunduğunu düşünüyoruz çünkü defalarca oynandı ve bugüne kadar hiçbir engelle karşılaşmadı” dedi.

Soma Mekansızlar Tiyatrosu eğitmenlerinden Mehmet Ocak ise ekibin 2014 yılında işçi ve öğrenciler tarafından kurulduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Bu ekiple güzel projelere imza attık. Üç arkadaşımla madende çalışıyoruz. Tiyatro gerçeğin aynasıdır. Oyunumuza bir engel konuldu ve ‘Bu oyunu oynayamazsınız’ denildi. 2559 sayılı kanunun ek bir maddesi gereğince argo ve oyunun sivri olduğu bildirildi. Öncelikle sanatta küfür ve methiye vardır ama bir ölçüde ve estetik olması gerekir. Yıldız Kenter, Ali Poyrazoğlu gibi pek çok tiyatro emekçisinin argonun kullanımına dair birçok sözü vardır. Ayrıca Parayla Satılmaz oyunu Soma’da birkaç kez oynandı. Yeniden Soma’da oynanmak istendiğinde salon için tarih aldık ve misafirlerimizi davet ettik ama oyuna izin verilmedi. Oyunumuzu bekleyen tüm dostlardan özür diliyoruz talep olursa oyunumuzu Türkiye’nin her yerinde oynamaya devam edeceğiz.”