Onur Yürüyüşü davasında iki kişiye ceza

2018 LGBTİ+ Onur Yürüyüşü sırasında gözaltına alınıp haklarında dava açılan iki kişiye, kamu görevlisine karşı direnmek ve trafik güvenliğini tehlikeye sokmak gerekçeleriyle ceza verildi


1 Temmuz 2018’de yapılan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan, haklarında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve “görevi yaptırmamak için direnme” ve “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” iddiaları ile dava açılan altı kişiden ikisi için ceza kararı çıktı.

4 Ekim 2019’da 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında bir kişi kamu görevlisine karşı direndiği iddia edilerek beş ay, bir kişi de trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle iki ay 15 gün ceza aldı. Alınan kararlarda hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Davanın önceki duruşmalarında diğer dört kişi için beraat kararı verilmişti.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Geçici Komitesi ve avukatlar, çıkan kararlar hakkında açıklama yaparak karara itiraz edeceklerini belirtti:

“2015, 2016 ve 2017 yıllarında yürüyüş sırasında gözaltına alınanların tamamının beraat ettiği davalarda 2018 yılında gözaltına alınanlara açılan davada ilk kez ceza kararı çıktı. 4 kişinin beraat ettiği davada bir kişi kamu görevlisine karşı direndiği iddia edilerek 5 ay, bir kişi de trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle 2 ay 15 gün ceza aldı. Alınan iki kararda da hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Mahkemeden çıkan karara avukatlarımız aracılığı ile itiraz edeceğiz. Onur Yürüyüşlerinde gözaltına alınan hak savunucularının yanındayız! #OnurYürüyüşleriYasaklanamaz!”