ÖGİ: 187 gazeteci gözaltına alındı

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin 2017 Yılı Basın Hak İhlali Raporu basın özgürlüğü açısından karanlık bir tablo ortaya koyuyor. Rapordaki verilere göre 2017 yılında 187 gazeteci gözaltına alındı, 58 gazeteci tutuklandı, 189 gazeteci hakkında dava açıldı, 35 basın yayın kuruluşu kapatıldı…


Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), 2017 Yılı Basın Hak İhlali Raporu açıklandı. Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır temsilciliğinde düzenlenen basın açıklamasına çok sayıda gazeteci katıldı. TGS Diyarbakır temsilcisi Mahmut Oral’ın da katıldığı basın açıklamasını ÖGİ Eş Sözcüsü Hakkı Boltan okudu.

“2017 yılını basın özgürlüğü açısından kötü bir tabloyla geride bıraktık” denilen açıklamada, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için ortak mücadele gerektiğine dikkat çekildi.

ÖGİ’nin açıklamasında şöyle denildi: “OHAL’in rejim haline getirildiği, ülkenin KHK’larla yönetildiği 2017 yılının baskıcı ortamından en çok insan hakları savunucuları, aydınlar, akademisyenler, siyasetçiler ve gazeteciler nasibini aldı.
Demokrasinin vazgeçilmezi ifade ve basın özgürlüğü yargı kıskacına alınarak yok sayıldı. Yıl boyunca basın üzerindeki baskılar hiç durmadı. Gazeteciler haberlerinden dolayı gözaltına alındı, tutuklandı ve yargılandı. Olay ve olgulara iktidarın penceresinden bakmayan muhalif basın üzerinde ‘yargı sopası’ Demokles’in kılıcı gibi durmadan sallandırıldı.
Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle basın kuruluşları kapatıldı, mal varlıklarına el konuldu. Yine KHK’dan dolayı çok sayıda gazeteci işinden oldu. Gazeteciler yıl boyunca adliye koridorlarını aşındırdı. Yıl içinde yargılanan gazetecilerin bir kısmı hapis cezası, bir kısmı ise para cezası aldı.
Baskı ve davalara rağmen gazeteciler, ‘Gazetecilik suç değildir’ diyerek, ne tutuklu ne de yargılanan meslektaşlarını yalnız bıraktı. Demokrasinin en önemli unsuru olan basın özgürlüğünün sağlanması için basın örgütlerini ve meslektaşlarımızı ortak mücadele etmeye, yan yana durmaya ve baskıları birlikte kırmaya davet ediyoruz.
Özgür Gazeteciler İnisiyatifi olarak gazetecilerin gözaltına alınmadığı, tutuklanmadığı ve yargılanmadığı bir yıl diliyoruz. Tüm tutuklu ve hükümlü gazetecilerin hiçbir koşul önlerine konulmadan derhal özgür bırakılmalarını istiyoruz.”

ÖGİ’nin raporunda gazetecilere yönelik hak ihlalleri ise şöyle sıralandı:

* 187 gazeteci gözaltına alındı. Gazetecilerin çoğu ya haber takibi sırasında ya da ‘ihbar’ üzerine evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

* 58 gazeteci tutuklandı. Tutuklanan gazetecilerin çoğu hâlâ tutuklu yargılanıyor. Gazeteci iddianamelerinde haberler ve fotoğraflar suç delili olarak gösterildi.

* 15 gazeteci serbest bırakıldı.

* Türkiye’de şu an 165 gazeteci tutuklu bulunuyor.

* 189 gazeteci hakkında dava açıldı.

* 81 gazeteci para ve hapis cezasına çarptırıldı. 81 gazeteciye toplam 183 yıl 4 ay 18 gün hapis ve toplam 333 bin 120 TL para cezası verildi.

* 373 gazetecinin yargılaması sürdü.

* 18 gazeteci haber takibinde saldırıya maruz kaldı.

* 1 gazeteci kaçırılarak ölümle tehdit edildi.

* 1 gazeteci haber takibinde silahla tehdit edildi.

* 1 gazeteci öldürüldü.

* Çıkarılan KHK kapsamında 35 basın yayın kuruluşu kapatıldı.

* 2016 kapatılan basın yayın kuruluşların mal varlıkları TMSF tarafından satışa çıkarıldı.

* 3 televizyon kanalı TÜRKSAT’an çıkartıldı.

* 5 televizyon kanalının lisansı iptal edildi.  

* 37 basın yayın kuruluşunun internet sitesi erişime engellendi.

* 5 gazeteci sınır dışı edildi.

* 25 gazetecinin işine son verildi.

* 100 gazetecinin basın kartı iptal edildi.