NTV sınırdaki mülteci röportajını kaldırdı

NTV’nin o videosunda bir sığınmacı, “Bizi otobüsler bedavaya getirdi. Sınır kapısında diyorlar ki, kapı kapalı ama denizden geçebilirsiniz. Bu kadar çocuk, bu kadar millet nasıl denizden geçebilir” diyor


İdlib’de 33 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye sığınmacıların Avrupa’ya gidişi için sınırları açarken, NTV oradan yaptığı haberi sosyal medya hesabından kaldırdı.

27 Şubat akşam saatlerinde önce  “Türkiye Avrupa sınırında mültecilerin geçişini durdurmayacak” açıklaması yapıldı. Açıklama ile birlikte hareketlenen göçmenler ve mülteciler Edirne’de sınır kapısı Kapıkule’ye yöneldi. 

‘DENİZDEN GEÇEBİLİRSİNİZ DİYORLAR AMA GEMİ YOK’

Buradan NTV canlı yayınına takılan görüntüler ise dikkatlerden kaçamadı. Canlı yayında konuşan bir mülteci kadının anlattıkları şöyle: “Saat birde haber geldi. Dedi sınır kapıları açılmış geçebilirsiniz. Ondan sonra orda otobüsler bekliyorlardı. Bizi buraya kadar bedava getirdi yani. Ondan sonra burada bıraktı bizi. Şimdi sınır kapısına gidiyoruz. Orda jandarma arkadaşlar diyor ki; geçemezsiniz, burada kapılar kapalı. Ama denizden diyor geçebilirsiniz. Şimdi siz düşünün; bu kadar millet, bu kadar çocuklar denizden nasıl geçebilir? Gemi de yok, hiçbir şey yok nasıl geçebilirler?”

NTV muhabirinin ‘Size birileri mi buraya gelin dedi?” sorusuna ise mülteci kadın şu cevabı verdi: “Bize sınır kapıları açık dediler, biz de apar topar geldik buraya.”

NTV O VİDEOYU KALDIRDI

Sınır kapısında canlı yayın yapan NTV muhabiri Afgan mültecileri göstererek sanki yaşananlar normalmiş gibi “kapıdan geçemeseler de ormanlık alandan geçmeleri için bir engel bulunmamakta” ifadelerini kullanması tepkilere neden oldu. 

NTV bu videoyu kısa süre sonra kaldırdı. (Haberde kullanılan fotoğraf: Yusuf Soykan Bal / AA)