Munzur Festivali’ne OHAL yasağı

17. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği tarafından yasaklandı. Valiliğin kararında festivalin Dersim’deki huzur ve güven ortamını bozacağı iddia edildi


Tunceli Valiliği, Dersim’de her yıl 27-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ni, bu yıl Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe göstererek yasakladı. Valilik kararında festivalin Dersim’de huzur ve güven ortamını bozacağı iddia edildi. Festivalin ‘çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekilebileceği’nin öne sürüldüğü kararda, şu ifadelere yer verildi: “İlimizde basın açıklaması dışında yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşleri, oyun, temsil, stant kurma, bildiri dağıtma, çadır kurma, oturma eylemi, konser, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler Olağanüstü Hal süresince yasaklanmıştır. Ayrıca düzenlenmek istenilen festival etkinliğinin çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekilebileceği, etkinliğin amacı dışına çıkabileceği bu durumun ilimizde huzur ve güven ortamının bozularak kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike oluşturabileceği değerlendirildiğinden; belirtilen etkinliğin yapılması Valiliğimizce uygun görülmemiştir.”

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne ilişkin kayyum atanan Tunceli Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise festivalin organizasyonu için yapılan ihalede, ‘yeterli rekabet şartlarının oluşmaması’ ve ‘maliyetin yüksekliği’nden dolayı festivalin ertelendiği ifade edilmişti.

Öte yandan festivalin tertip komitesi etkinliği düzenlemekte kararlı olduklarını belirtirken 17. Munzur Festivali’nin yasaklanmasını protesto eden Dersim Dernekler Federasyonu da Dersim’de büyük kucaklaşmayı sağlamak için herkesi festivali sahiplenmeye çağırdı.