Meclis TV’den HDP’li vekillere ‘yakın çekim’ sansürü

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in TBMM’de yaptığı konuşma, Meclis TV tarafından sansürlenirken meclis kürsüsüne tutuklu vekillerin fotoğraflarıyla çıkan HDP’lilere ‘yakın çekim’ yapılarak fotoğraflar kadrajda gösterilmedi


 

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, HDP’li milletvekillerinin Meclis’teki konuşmaları sırasında, kürsüde yer alan tutuklu HDP’li vekillerin fotoğrafları Meclis TV kameralarınca sansürlendi.

Olaya tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, “Siz milletin iradesini şu anda rehin almış durumdasınız. Sayın Başkan, siz mi talimat verdiniz? Meclis görüntülerinde özellikle kürsü tam olarak gösterilmiyor. Oradaki fotoğraflar gösterilmiyor” diyerek tepki gösterdi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman da, buna karşılık şunları söyledi: “Türkiye’de kuvvetler ayrılığı var. Ve yargı yasamadan, yürütmeden bağımsızdır. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’de kanunlar var, anayasa var. Ve hukuk devletinde gereken neyse onu yapan makamlar var. Bendeniz Meclis Başkanı’yım. Herhangi bir yere emir vermek, herhangi bir hâkime, savcıya emir vermek durumunda tabii ki değilim. Ortada bir rehin almak yoktur, lütfen düzeltiniz. Rehin diye bir müessese Türk hukukunda yok. Tutuklama vardır. Türkiye’de bir iç savaş yoktur. Bu televizyonda yayın meselesinde hiçbir talimatım yoktur. Meclis Televizyonu kendi yayınını yapmaktadır.”

Daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören yasa teklifinin komisyona geri çekilmesine ilişkin olarak partisinin grup toplantısında konuştuğu sırada Meclis TV’de görüntü kesilmişti.