Mahsun Kırmızıgül’ün Vezir Parmağı filmine Kayseri ve Mersin’de sansür

Mersin’in Anamur İlçe Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Türe ile Kayseri’nin Develi ilçe Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Cabbar, Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı Vezir Parmağı filminin ilçelerindeki sinemalarda gösterilmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.


Anamur’un emekli yüzbaşı olan belediye başkanı Mehmet Türe, sosyal medya hesabından “Ben olduğum müddetçe, Mahsun Kırmızıgül gibi birinin Vezir Parmağı filmi ve benzerleri asla Anamur sınırlarında gösterime giremez. Film belediye sinemamızdan iptal edilmiştir” ifadelerini içeren bir paylaşımda bulundu. 64 bin nüfuslu ilçedeki tek sinema olan Anamur Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne bağlı belediye sinema salonunda açıklamalarda bulunan Başkan Türe şöyle dedi:

mehmettüre“PKK terör örgütüne sempati ile bakan, PKK terör örgütüne ‘terör örgütü’ diyemeyen ve operasyonlara karşı gelen, Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlayan bu ve bunun gibi sanatçılara bizim de bir tavrımız, bir sözümüz olacaktır. Bu nedenle Anamur Belediye Sinema Salonu’nda Vezir Parmağı filmi gösterilmeyecek. Sadece bu değil, bunun gibi filmlerin Anamur Belediye sınırları içerisinde oynamaları mümkün değil. Amacımız bir mesaj vermek. Amacımız birileri bir tavır sergiliyorsa, bir saf tutuyorsa, bizim safımız da Türkiye Devletidir, Türkiye Cumhuriyetidir, Türk Milletidir. Dolayısıyla Mahsun Kırmızıgül’ün Vezir Parmağı filmi, Anamur Belediye sinemalarında asla oynatılmayacaktır. Sadece o değil, bunun gibi sanatçılara ve filmlere asla yer vermeyeceğiz.”

Mahsun Kırmızıgül’e terörle mücadele eden askerlerle polislerin filmini çekmesini de öneren Türe şöyle konuştu: “Eğer bir film yapacaksa PKK terör örgütü ile mücadele eden asker ve polisin oynayacağı, senaryosunun buna göre ayarlanacağı bir film yapsın. Biz de destekleyelim. Eğer senaryoda bir sıkıntı çekiyorsa, onun senaryosunu da ben yazarım. Çünkü biz eski bir askeriz. Bu konuda bol miktarda mücadelemiz var. Tavrımız var, kahramanlarımız var. Dolayısıyla Mahsun Kırmızıgül gibi sanatçıların, PKK terör örgütüne sempati duyan sanatçıların Anamur sınırları içerisinde yer bulması, halkla buluşması mümkün değil. Amacımız siyasi şov yapmak değil. Vatanımızın ve milletimizin birlik beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde safımı Türkiye Cumhuriyeti devletinden ve Türk Milletinden yana belli etmek istiyorum.”

Kayseri Develi’de de sansür

Kayseri’nin Develi ilçe Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Cabbar da Vezir Parmağı filminin, ‘milli manevi değerlere aykırı’ olduğu gerekçesiyle belediyenin sinema salonunda oynatılmayacağını açıkladı.

Cabbar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Medyada reklamı gösterilen ve bizlerin milli manevi değerlerine ters olan ve ecdadımızla adeta dalga geçen sahneleri ve senaryosu olan Mahsun Kırmızıgül’ün Vezir Parmağı adlı filmi belediyemiz sinema salonunda kesinlikle ve kesinlikle gösterime girmeyecektir. Bu ve benzeri örf adet gelenek, görenek ve ahlaki hassasiyetlerimize ters filmler biz yönetimde olduğumuz sürece Develi Belediyesi Sinema Salonu’nda gösterime girmeyecektir” dedi.