Mahir Çayan’ı ve Kızıldere’yi anmak ceza konusu oldu

Denizli SOL Parti yöneticisi Ercan Çelik hakkında, sosyal medyada Türkiye devrimci hareketinin liderlerinden Mahir Çayan, Veysel Güney ve Kızıldere katliamında yaşamını yitirilenlere ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi


Sosyal medya paylaşımları nedeniyle polisin evine düzenlediği baskınla 10 Ağustos’ta gözaltına alınan Denizli SOL Parti yöneticisi Ercan Çelik hakkında hazırlanan iddianame, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Türkiye devrimci hareketinin liderlerinden Mahir Çayan, Veysel Güney ve Kızıldere katliamı paylaşımları suç sayılan Çelik’in ‘Devrimci Yol propagandası yapmak’ iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

24 Kasım’da ilk duruşması görülecek olan Çelik, hakkındaki iddianameye ilişkin BirGün’e yaptığı açıklamada, Mahir Çayan ve Kızıldere’de katledilen insanlarla birlikte hareket etmiş gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığını söyledi.

“MAHİR ÇAYAN TOPLU YAZILAR” KİTABI DELİL SAYILDI

Polisin evine yaptığı baskında BirGün Kitap Yayınları’nın bastığı ‘Mahir Çayan Toplu Yazılar’ kitabını delil saydığını da belirten Çelik, polis ifadesinde Mahir Çayan, Veysel Güney ve Ertan Saruhan gibi çok sayıda devrimcinin kendisine sorulduğunu ancak suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

‘Saçma sapan iddialarla’ suçlandığını söyleyen Çelik, “1979 doğumluyum. Hayatını kaybeden devrimcilerle arkadaş olduğumu iddia ediyorlar. Böyle bir şeyin olmasının ihtimali yok. İfademde de söyledim ben o zaman 1 yaşındaydım ve bazıları öldüğünde dünyada bile yoktum” diyerek absürt suçlamaları gözler önüne serdi.