Alman LGBTİ Film Günleri “birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar” nedeniyle yasaklandı…

Alman LGBTİ Film Günleri Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Açıklamada “birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren film gösterimi” ifadesi kullanılıyor.


Almanya Büyükelçiliği, Pembe Hayat KuirFest ve Büyülü Fener Sinemaları işbirliğiyle Ankara’da ilk defa düzenlenecek olan Alman LGBTİ Film Günleri Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Açıklamada “birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren film gösterimi” ifadesi kullanılırken “düzenlenmek istenen söz konusu film gösterimi organizasyonu Valiliğimizce yasaklanmıştır” ifadesi kullanıldı.

İşte o açıklama:

Çeşitli sosyal medya ve birtakım yazılı ve görsel medya organlarından; 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Büyülü Fener Sinema Salonunda Alman LGBT Film Günleri adıyla, birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren film gösterimi organizasyonu yapılacağı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

Söz konusu paylaşımlarla, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep ve bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği, ayrıca terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönündeki istihbarî bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, yapılmak istenen film gösterimi etkinliğinin, organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.

Bu nedenle, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C Maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması kapsamında, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesine ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/f maddesine göre 15-17 Kasım 2017 tarihlerinde ilimiz genelinde ve Ankara Büyülü Fener Sinema Salonunda düzenlenmek istenen söz konusu film gösterimi organizasyonu Valiliğimizce yasaklanmıştır.

 

Akit hedef göstermişti

Bu arada Alman LGBTİ Film Günleri ile ilgili 14 Kasım 2017 tarihinde Akit gazetesinde “Alman elçiliğinden sapkınlara destek” başlıklı hedef gösterici bir haber yayınlanmış, haberde “Sapkın homolar tarafından 16-17 Kasım da Ankara’da gerçekleştirilecek olan Alman LGBTİ Film Günleri’nin Almanya Büyükelçiliği’nin desteğiyle gerçekleştirileceği ortaya çıktı” ifadesi yer almıştı. (SUSMA)