Latif Demirci Hürriyet’ten fiilen ayrıldı

Ayrılık kararını Doğan Medya Grubu’nun satılmasından önce, çok sayıda karikatürünün yayımlanmaması üzerine alan Demirci’nin veda karikatürüne de gazetede yer verilmedi…


Doğan Medya Grubu’nun, iktidara yakınlığıyla bilinen Demirören Grubu’na satılması konusunda prensip anlaşmasına varılmasının ardından Hürriyet’ten bir ayrılık haberi daha geldi.

T24’ün haberine göre, yıllardır Hürriyet’in birinci sayfasında ve ek yayınlarda çizen karikatürist Latif Demirci, gazeteyle yollarını fiilen ayırdı.

Demirci’nin ayrılık kararını Doğan Medya Grubu’nun satılmasından önce, çok sayıda karikatürünün kendisine herhangi bir açıklama yapılmadan yayımlanmaması üzerine aldığı ileri sürüldü.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, daha önce zaman zaman bazı karikatürlerinin ‘törpülenmesi ricası’ alan Demirci’nin gazeteye gönderdiği karikatürlerlerden bazıları şubat ayı ortasından itibaren kullanılmadı ve bu durumla ilgili bir açıklama yapılmadı.

13 Mart’taki son çizimiyle birlikte mart ayında toplam üç karikatürünün yayımlanmasıyla devam eden süreçte gazeteyle yollarını ayırma kararı alan Latif Demirci, Hürriyet’e bir veda karikatürü gönderdi. Demirci’nin Hürriyet’e vedasını tasvir eden son karikatürü de yayımlanmadı, ayrıca gazete yönetiminden bir geri dönüş de olmadı. Hürriyet ile Latif Demirci arasında gelişen fiili ayrılığın henüz resmiyet’e dökülmediği de, T24’ün aldığı bilgiler arasında.

Başta Press Bey ve Media Hanım, Muhlis Bey, Mithat ve Mirsat, Arap Kadri olmak üzere çok sayıda tiplemesiyle bilinen Latif Demirci, 11 Mart tarihli karikatüründe, pencereden bakkala sepet sarkıtan bir kadın, “Eşitlik ve özgürlük istiyorum Aziz Efendi, ha bi de adalet!..” ifadesini kullanıyordu. Demirci, Hürriyet’in ilk sayfasında kullanılan 13 Mart tarihli son karikatüründe ise e-devlet sisteminin ilgi çeken ‘alt-üst soy sorgulama’ uygulaması ve taksiciler ile UBER’ciler arasında yaşanan gerilimi konu almıştı.