Kürtçe eğitimi savunan askere şiddet ve soruşturma

Edirne’de askerlik yapan Çetin Doğan ‘Kürtçe eğitimi savunduğu için’ darp edildiğini iddia etmişti. Olayla ilgili ki asker hakkında açılan soruşturma, Doğan’a karşı ‘örgüt propagandası’ ve ’emre itaatsizlik’ soruşturmasına döndü


“Keşke Kürtçe eğitim alsaydık” sözleri üzerine iki asker tarafından ağır şekilde dövüldüğünü belirterek suç duyurusunda bulunan Çetin Doğan’a soruşturma açıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’ın haberine göre, vücudunun farklı yerleri HK33 piyade tüfeği ile darp edilen Doğan’ın, burun ve alın kemiği kırılmış, kaburgasında çatlama ve bacaklarında da morarma meydana geldiği belirtildi. Saldırı sonrası hastanede 3 gün tedavi gören Doğan’ın şikayeti üzerine Edirne Süloğlu Savcılığı tarafından Doğan’ı darp ettikleri tespit edilen iki asker hakkında ‘kasten yaralama’ suçlaması ile soruşturma başlatıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında iki askerin ifadesi alındı.

Askerlerin verdikleri beyanlar üzerine ise savcılık, Doğan hakkında da ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ’emre itaatsizlik’ iddiaları ile soruşturma başlattı. Savcılık soruşturma dosyasında tarafların ifadelerine, olaya dair tutanaklara ve hastane raporlarının yanı sıra MA’da 14 Eylül günü yayınlanan haber metnine de yer verdi.

Doğan’ı darp ettikleri gerekçesi ile haklarında ‘kasten yaralama’ suçlaması ile soruşturma açılan askerlerden U.C.Y., Doğan’a dönük saldırıyı kabul etmiş ve pişman olmadığını söylemişti. asker Y.K. ise, kendisinin Doğan’a dönük herhangi bir darp girişimi olmadığını, U.C.Y. ile birlikte nöbet tuttuğunu, darp olayını U.C.Y.’nin gerçekleştirdiğini iddia etmişti.