Köşe yazısı sansürlenen Reha Muhtar, Vatan’dan ayrıldı

Reha Muhtar, 10 yıldan fazla süredir köşe yazarlığı yaptığı Vatan gazetesinden, “Bugün olsa Ahmet Kaya da, gazeteciler, yazarlar ve HDP’liler gibi içeri mi alınacaktı?” başlıklı yazısının yayımlanmaması üzerine ayrıldı


Reha Muhtar, 10 yıldan fazla süredir köşe yazarlığı yaptığı Vatan gazetesinden, “Bugün olsa Ahmet Kaya da, gazeteciler, yazarlar ve HDP’liler gibi içeri mi alınacaktı?” başlıklı yazısının yayımlanmaması üzerine ayrıldı. Muhtar, gazete yönetimi tarafından yayımlanmayan yazısında “Ahmet Kaya’nın anısına saygı adına; HDP’li milletvekilleri, HDP’den yana gazeteci, yazarlar; Cumhuriyet gazetesi yazarları; FETÖ örgütüne üye olmadığı halde ‘destek yazısı yazdığı gerekçesiyle suçlanan tüm yazarlar’ özgür olmalı. Bu Vatan bizim, bu memleket hepimizin” ifadelerine yer verdi.

Reha Muhtar’ın yazısından bir bölüm şöyle:

“ABD, tam o günlerde; PKK lideri Apo’yu Türkiye’ye vermiş; Fethullah Gülen’in ‘ilticasına ise yeşil ışık’ yakmıştı. Apo’nun Türkiye’ye iade edileceği günlerden sadece kısa bir süre önce ‘Kürt sorununa duyarlı, Kürt kökenli sanatçı’ Ahmet Kaya’ya, Magazin Gazetecileri Derneği’nin Oscar Ödül Töreni gecesinde; söylediği sözlerden dolayı ‘çatal bıçak’ fırlatarak, onu itibarsızlaştırmaya, ‘Apo’nun Türkiye’ye iade edileceği günlere ‘zemin hazırlamaya’ yönelmişlerdi. Apo Türkiye’ye iade ediliyordu. Gün, “PKK ve ona sempatizanı veya yanlısı ‘sanatçı, gazeteci yazarlar’ın ‘itibarsızlaştırılması’ günüydü. Plan eksiksiz uygulandı. Ahmet Kaya ne olduğunu anlayamadı. İnandığı ‘Devlet’i onu arkadan mı hançerliyordu? Bilemedi o günlerde.”

 

Ahmet Kaya, 11 Şubat 1999’da düzenlenen Magazin Gazetecileri Derneği ödül gecesinde, “Şu anda hazırladığım ve önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim. Aramızda bu klibi yayımlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayımlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum” demiş, ardından ‘çatallı bıçaklı saldırı’ya uğramıştı. Saldırı sonrasında Reha Muhtar, törene katılan sanatçıları sahneye davet ederek “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısını söylemelerini istemişti. Daha sonra şarkıyı ‘ortamı yumuşatmak için söylediklerini’ savunan Muhtar, “Üç çocuğum üzerine yemin ediyorum Ahmet Kaya’ya tek kelime hakaret etmedim. Sakinleştirmek dışında tek bir harekette bulunmadım” demişti.