Kırmızı Kedi Yayınevi’ne saldırı


Kırmızı Kedi Yayınevi, kar maskeli iki kişinin saldırısına uğradı. Odatv’nin haberine göre, saat 16.50 sıralarında kar maskeli iki kişi, yayınevinin Gümüşsuyu’nda bulunan binasının camlarını kırdı. Saldırganlar “Sabahattin Önkibar akıllı olsun” diye bağırarak kaçtı. Çağrılan polis ekipleri ise yaklaşık 45 dakika sonra olay yerine geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kırmızı Kedi Yayınevi sahibi Haluk Hepkon, “İki tane tetikçi tutmuşlar. Böyle şeylere pabuç bırakacak insanlar değiliz. Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Geldikleri gibi giderler’. Bu tür saldırılarla tavrını değiştirecek, geri adım atacak bir yayınevi değiliz. Bunları yapanlar yaptıklarına pişman olacaklar” dedi.

Yayınevi kısa süre önce, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında yazılan ve toplatılma kararı verilen Sabahattin Önkibar’ın kitabını yayımlamasıyla gündeme gelmişti.

Türkiye Yayıncılar Birliği de yaptığı açıklamada saldırıyı kınayarak şu ifadeleri kullandı:

Bir kitap hakkında, henüz içeriği bilinmiyorken, hakkında bilirkişi raporu olmadan, yalnızca bir siyasi lider üzerine yazıldığı bilgisi ve eleştirel fikirler içerdiği izlenimiyle alınan bu kararı hukuken açıklamak mümkün değildir. Kararın ardından çıkan haberlerle kamuoyunun dikkatinin kitaba çekilmesi ve ardından yaşanan bu saldırı, bu tür kararların olumsuz etkilerinin nasıl yayılabileceğine, yazarları ve yayıncıları hedef gösterme işlevi görebildiğine dair son örnektir ve oldukça endişe vericidir.