Kayyum Sur Belediyesi’nde çalışan 67 kişinin işine son verdi

Sur Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Bilal Özkan, DİSK’e üye 67 belediye çalışanının işine son verdi


Sur Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Bilal Özkan, DİSK’e üye 67 belediye çalışanının işine son verdi.

Dihaber’in duyurduğu habere göre, Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Sur Belediyesi’ne Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kayyum olarak atanan Vali Yardımcısı Bilal Özkan, belediye bünyesinde çalışan 68 personelin işine son verdi. Özkan, GÜNEYPARK Taşeron şirketine gönderdiği yazıda, “Ekli listede bulunan 67 kişinin 667 ve 678 Kanun Hükmünde Kararname gereğince milli güvenliği tehdit eden yapılar ile irtibatı ve iltisaklı olabileceği değerlendirildiğinden 30 Kasım 2016 tarihi itibariyle belediyemiz ile ilişkisinin kesilmesini rica ederim” denildi.

Hizmet alımı kapsamında taşeron şirket üzerinden belediyede sözleşmeli olarak çalışan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden 12, Basın ve Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden 4, personelden 5, Zabıta Müdürlüğü’nden 10, Fen İşleri Müdürlüğü’nden 10, Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden 7, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden 2, Çevre ve Koruma Müdürlüğü’nden 6, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden 1, Kadın Müdürlüğü’nden 5, Sosyal İşler Müdürlüğü’nden 5, olmak üzere toplam 67 kişinin işine son verildi.

Konuya ilişkin konuşan DİSK Genel İş Sendikası Diyarbakır 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Eroğlu, işten çıkarılanların tümünün kendi sendikalarına üye olduğunu söyleyerek üyeleri ile birlikte hareket ederek bir dizi eylem planı başlatacaklarını söyledi. Eroğlu, yapılan keyfi uygulamalarına itiraz edip hukuki süreç başlatacaklarını ifade etti.

Öte yandan kayyum Özkan’ın 100’e yakın kişinin belediyeye alınması için İŞ-KUR’a başvurduğu ortaya çıktı. Yine kayyumun İller Bankası’na 6 milyon TL kredi talebinde bulunduğu öğrenildi.