Kadir İnanır ve meslektaşları Soylu’ya dayanışma yanıtı verdi

Kadir İnanır’ı sahnelenen Demirtaş öykülerini seyrettiği için hedef gösteren bakana İnanır ve meslektaşları cevap verdi


Selahattin Demirtaş’ın Devran isimli kitabı geçtiğimiz günlerde sahneye taşınmıştı. Bakan Süleyman Soylu, izleyiciler arasında bulunan Kadir İnanır’ı ve kitabın tiyatro sahnesine alınmasını hedef göstererek, “Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi” demişti.

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre; sanatçılar Nur Sürer, Lale Mansur ve Halil Ergün Soylu’nun Kadir İnanır’ı ve Jülide Kural’ın sahneye taşıdığı Selahattin Demirtaş’ın “Devran”ını hedef göstermesine tepki gösterdi.

Nur Sürer, Soylu’nun açıklamalarını “şuursuz” olarak nitelendirerek şunları söyledi:

Kadir İnanır ve bizler gibi sanatçılar bu ülkenin sorunlarını çözmek için zamanı geldiğinde elini taşın altına koyan kişileriz. Dün Kadir İnanır ‘Akil insan’dı. O zaman koştur koştur peşindeydiniz. Bugün siyasetiniz değişince ona bu şekilde davranamazsınız. Biz bu ülkeye değer veriyoruz. Ülkenin demokrasi sorunu bitmiyor. Bunun için mücadele ediyoruz. Sanatımız da bundan bağımsız olamaz. Asla kabul etmiyorum. Çok üzgünüm.

Sanatçı Lale Mansur, Soylu’nun açıklamalarını “gülünç”, “Bu şekilde sanatçılara saldırdıklarında kimse onları ciddiye almaz” diyerek şöyle konuştu: Oyun gecesi ben de oradaydım. Sanatçı arkadaşımızı izlemeye gittim. Jülide şahaneydi. Her şey çok güzeldi. Kadınların bir arada olması çok güzeldi, anlamlıydı güzel bir geceydi. Oradaydım olsa tekrar giderim.  Bir kere Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu da oradaydı. Hepsi Başak’a destek için oradaydı. Bu kadar güzel bir tablo uzun zamandır görmemiştim.

Siz, sanatçılarla uğraşmak yerine, öldürülen kadınların, işkence gören insanların dosyalarını araştırın” diyen Mansur “Siz bizimle, sanatla uğraşmak yerine kendi işinizi yapın.dedi.

Sanatçı Halil Ergün de Bakan’ın açıklamasını eleştirdi. Ergün, “Bu ülkede cumhurbaşkanlığına aday olmuş bir siyasetçi ve cezaevinde kitap yazıyor. Bakan bununla övünmesi gerekirken, saldırıyor. Aklım almıyor. Hiçbir mantık bana bunu açıklayamıyor. Nasıl oluyor da ülkenin bir bakanı, bir sanatçı hakkında bu sözleri söyleyebiliyor.” dedi. Ergün arıca “Kadir İnanır bu ülkenin en önemli sanatçılarından biri. Bu toplumun, sanatın yüz akı.” diye de ekledi. 

Hürriyet Gazetesi’nin sorusu üzerine Kadir İnanır Bakan Soylu’nun hakkındaki açıklamalarına dair konuşmak istemediğini ifade ederek “Bizim tek derdimiz barış olsun” demekle yetindi.