İstanbul DT Genel Müdürü Celal Kadri Kınoğlu istifa etti

Kınoğlu’nun Avrupa adlı oyunun şubat ayı programından kaldırılması nedeniyle istifa ettiği belirtilirken yerine Ali Atilla Şendil getirildi


İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevini Aralık 2017’den bu yana sürdüren Celal Kadri Kınoğlu, istifa etti. Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu imzalı habere göre; Kınoğlu’nun DT yapımı Avrupa adlı oyunun şubat ayı programından kaldırılması nedeniyle istifa ettiği belirtiliyor.

İstanbul DT, 17 Ekim 2017’den bu yana sahnelenen oyunun, 13, 14, 15, 16 ve 17 Şubat’ta, Cevahir Salon 2’de sahneleneceğini duyurduğu halde programdan kaldırıldı.

DT’nin program değişikliği duyurusunda ise “13-17 Şubat tarihleri arasındaki programımızda oyun değişikliği yapılmak zorunda kalınmış olup, söz konusu tarihlerde Cevahir Salon 2’de temsil edilmesi planlanan ‘Avrupa’ adlı oyunumuz yerine aynı tarihler ve sahnede ‘İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı’ adlı oyunumuz sahnelenecektir. Satışa çıkmış olan 13 Şubat tarihindeki ‘Avrupa’ oyunumuza internet üzerinden bilet alan izleyicilerimiz ellerindeki biletler ile ‘İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı’ oyunumuzu izleyebilirler veya iade talep eden izleyicilerimiz biletlerinin iadesi için biletsatis@ devtiyatro.gov.tr adresine rezervasyon numaralarını e-posta ile göndererek iade işlemlerini gerçekleştirebilirler” ifadeleri yer aldı.

Oyunun şubat ayı programından çıkarılmasının bir nedeninin de “bir izleyicinin BİMER’e yaptığı şikayet” olduğu belirtildi. “BİMER’e oyunda küfürler yer aldığı gerekçesiyle bir izleyicinin şikâyet ettiği” oyun, yeni atanan Genel Müdür Mustafa Kurt tarafından şubat ayı programından çıkarıldı. İstanbul DT Müdürü Celal Kadri Kınoğlu ise “oyunun programdan çıkarılmasına” itiraz etti. İtirazı Genel Müdürlük tarafından kabul görmeyen Kınoğlu, İstanbul DT Müdürlüğü görevinden istifa etti. Kınoğlu’nun yerine de Ali Atilla Şendil atandı.

DT, David Greig’in yazdığı, Mehmet Birkiye’nin yönettiği  “Toplumsal ve ekonomik açıdan çürümeye yüz tutmuş bir sınır kasabasına tren seferlerinin iptal edildiği gün gelen iki kaçak mültecinin, ülkelerindeki savaştan kaçarken, ekonomik sorunların yerli halk üzerinde yarattığı gerilimin kurbanlarına dönüşmesini” anlatan oyuna +13 yaş sınırı da getirmişti.