İranlı yazar Hezarferd serbest bırakıldı

Üç ay önce Mardin’de tutuklanan İranlı yazar Jiyar Hezarferd ile öğrenci arkadaşı Hassan Baladeh serbest bırakıldı. Hezarferd ile Baladeh, sınırdışı edilmek üzere Göç Şubesi’ne götürüldü


İran Kürtleri ile ilgili yaptığı folklorik çalışmalarla tanınan, aynı zamanda da Kürt PEN üyesi olan  Jiyar Cihanferd ve Artuklu Üniversitesi’nin Kürdoloji bölümü yüksek lisans sınavına girmek için Cihanferd ile birlikte Mardin’e gelen Hassan Baladeh üç ay önce Mardin Otogarı’nda şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmışlardı. Mardin’de çektikleri fotoğraf ve videoların istihbari amaçla çekildiğini savunan savcının talebiyle tutuklanan iki arkadaş, Mardin Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişlerdi. 20 Nisan’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, sanıkların tahliyesine karar verildi.

Sanıkların avukatlığını üstlenen Necat Çıray, ilk günden yaptıkları itirazlarına rağmen müvekkillerinin haksız yere üç ay hapis yattığını ifade etti. Çıray, tahliye edilen müvekkillerinin vizeleri bittiği için yabancılar şubesine götürüldüğünü belirterek şunları söyledi: “Müvekkillerim, ‘Terör örgütü adına istihbari faaliyetlerde bulunmaktan’ dolayı tutuklanmışlardı. Beraat ettiler ve üzerlerindeki bu suçlama kalktı. Ancak vizeleri bittiği için Göç Şubesi’ne götürüldüler ve sınır dışı edilmeleri söz konusu. Sınır dışı edilerek İran’a gönderilmeleri durumunda, Hezarferd ile Baladeh’nin İran’da benzer bir suçlamayla karşılaşmasından endişe duyuyoruz.”

Avukat Çıray, alınan karara 15 gün içinde itiraz etme haklarının olduğunu belirterek müvekkillerinin ‘ülkeyi terk’ seçeneğini talep edebileceklerini, bu durumda İran’dan başka bir ülkeye gitme şanslarının olacağını söyledi.

Göç Şubesi’nde bekletilen müvekkillerinin, durumuyla ilgili bilgi veren Necat Çıray, “Aslında bir hapishaneden çıkıp bir diğerine girmiş gibiler. Ancak burada aileleriyle telefonda görüşme imkanları var. Aileleriyle durumlarını konuşup yasal süreçle ilgili bir karar vermeleri mümkün olacak” dedi.

Müvekkillerinin durumunu takip edeceklerini vurgulayan Necat Çıray, İran’da bir haksız durumla karşılaşacak olurlarsa, avukatları olarak yine müdahil olacaklarını da sözlerine ekledi.