İbrahim Gökçek için tahliye kararı

Ölüm orucundaki tutuklu Grup Yorum gitaristi İbrahim Gökçek hakkında, Adli Tıp Kurumu’nun ‘cezaevinde kalamayacağı’ na dair verdiği rapor neticesinde tahliye kararı verildi


Silivri Cezaevi’nde 250 günden fazladır açlık grevinde olan ve son olarak ölüm orucuna başlayan tutuklu Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hakkında, Adli Tıp Kurumu’nun ‘hapishanede kalamaz’ raporu vermesi üzerine, ev hapsi şartıyla ve yurt dışına çıkış yasağıyla  tahliye kararı verildi. Kararı, Halkın Hukuk Bürosu sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

14 Şubat’ta İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme, Gökçek’in “cezaevinde kalıp kalamayacağına dair” sağlık raporu alınması için Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) muayene edilmesine karar vermişti.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, Adli Tıp Kurumu 21 Şubat tarihinde Gökçek hakkında bir rapor hazırlayarak, yaklaşık 1.90 boyundaki Gökçek’in 46 kiloya düştüğünü, beslenme yetersizliğine bağlı genel durum bozukluğu ve kaşektik olduğunun tespit edildiğini belirtti ve Gökçek’in hastane şartlarında yatırılarak tıbbi takip ve tedavisinin sağlanması gerektiği ve cezaevi şartlarında kalmasının sağlığı açısından uygun olmadığını ifade etti.

Raporun ardından Gökçek’in avukatları mahkemeye dilekçe vererek tahliye talebinde bulundu.

Talep karara bağlanarak, İbrahim Gökçek’in tahliyesine hükmedildi.

Grup Yorum üyeleri, grubun çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi basılmaması, grup üyelerinin “arananlar” listelerinden çıkarılması, konser yasaklarının kaldırılması, grup üyeleri hakkında açılan davaların düşürülmesi ve tutuklu müzisyenlerin serbest bırakılması talepleriyle açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine devam ediyorlar.