KHK hareketliliği sürüyor

Faaliyetleri yeni KHK ile üç aylığına durdurulan çok sayıda dernek tamamen kapatıldı. Daha önce kapatma işlemi yapılan bazı vakıf ve dernekler ise yeniden açıldı. Kapatılan dernekler arasında ÇHD, ÖHD ve Gündem Çocuk da var


Olağanüstü Hâl (OHAL) kapsamındaki 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hakkında işlem yapılan 550 dernekten 375’i kapatıldı. 175 dernek ve 18 vakfın ise faaliyetlerine devam etmesine karar verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre kapatılan dernekler arasında daha önce faaliyetleri üç aylık süreyle durdurulan Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Mezopotamya Hukuklar Derneği, Gündem Çocuk Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği, Bursa Panayır Kadın Derneği, Amed Göç Edenlerle Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Diyarbakır Özgür Gazeteciler Derneği, Kürt Yazarlar Derneği, Celal Bayar Üniversitesi Demokratik Öğrenci Derneği, TAYAD, Van Kadın Derneği gibi çok sayıda dernek yer alıyor.

677 sayılı KHK ile OHAL kapsamında daha önce hakkında kapatma işlemi yapılan Ankara Hamiyet ve İrfan Vakfı, Dilovası Sanayicileri Vakfı, Dünya Eğitim Vakfı, Gaye Eğitim Sağlık Spor ve Çevre Vakfı, Gediz Eğitim ve Kültür Vakfı, Güvenilir Gıdalar Vakfı, Iğdır Kültür Eğitim Çevre ve Sağlık Vakfı, Isparta Hayırlar Eğitim Sağlık Kültür ve Yardım Vakfı, Kafkas İlim ve Eğitim Vakfı, Kayseri Yüksek Öğrenim ve Yardım Vakfı, Manisa Yüksek Tahsil Öğrenci Yurdu Vakfı, Mardin Hidayet İlim ve Kültür Vakfı, Mersin Sağlık Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı, Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı, Okyanus Eğitim Vakfı, Serhat Kültür Eğitim Vakfı, Simav Fatih Vakfı, Türkiye Çin Dostluk Vakfı yeniden açıldı.

Yeniden açılan dernekler arasında ise Sosyal Güvenlik Müfettişleri Derneği, Türk Romen Dostluk Derneği, Mobbing İle Mücadele Derneği, Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu bulunuyor.

Öte yandan KHK eğitim hakkına da engel oldu. OHAL kapsamında çıkartılan yeni KHK ile tutuklu öğrencilerin sınavlara giriş hakları da iptal edildi. “Terör örgütü üyeliği” ya da “bu örgütlerin faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar”la suçlananlar, cezaevinde yapılan sınavlara bile giremeyecek.

KHK’nın 4’üncü maddesinde şu ifadeye yer verildi: MADDE 4 – (1) Terör örgütü üyeliği veya bu örgütlerin faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlar sebebiyle tutuklu veya hükümlü olarak ceza infaz kurumunda bulunanlar, olağanüstü halin devamı ve kurumda barındırıldıkları süre zarfında, ülke genelinde uygulanan merkezî sınavlar ile örgün veya yaygın her türlü eğitim ve öğretim kurumları ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından ceza infaz kurumu içinde veya dışında yapılan ya da yaptırılan sınavlara giremezler.