Hızlı trende gazetelere sansür meclis gündeminde

Yüksek Hızlı Tren’de gazetelere uygulanan internet sansürü bakana soruldu


Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Yüksek Hızlı Tren’de  muhalif medyaya uygulanan internet sansürünü TBMM gündemine taşıdı.

İstanbul – Ankara demiryolu hattında hizmet vermekte olan Yüksek Hızlı Trenlerdeki  internet bağlantısı üzerinden Cumhuriyet Gazetesi, Birgün Gazetesi, Sözcü Gazetesi, Sol Portal gibi gazetelere erişimin engellenmesi gündeme gelmişti. 

Kılınç, konuya ilişkin şu soruları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a yöneltti: 

-Yüksek Hızlı Trenlerde kullanılan internet bağlantısı üzerinden erişimi engellenen internet siteleri var mıdır? Varsa hangi sitelerin erişimi hangi gerekçe ile engellenmiştir? 

-04.01.2020 günü saat 09.30 İstanbul –Ankara YHT seferi ile 05.01.2020 günü saat 11.30’daki Ankara- İstanbul YHT seferlerinde yolcuların şikayetlerine konu olan ve medyaya da yansıyan erişim engeli ile ilgili inceleme yapılmış mıdır? Yapılmışsa sorunun neden yaşanmış olabileceği tespit edilmiş midir? Söz konusu sitelere YHT internet servisi üzerinden ulaşılabildiği teyid edilmiş midir? 

-Yolcunun elde ettiği ekran görüntülerine göre  YHT’deki internet bağlantısı, yolcuların belirtilen sitelere erişimini engellemekle kalmayıp kendisini o sitelerden birisiymiş gibi sunan bir başka sunucuya bağlantı sağlamaktadır. Bu durum ‘araya giren adam saldırısı’ (man in the middle attack) olarak bilinen siber suç kapsamına girmektedir. Bakanlığınız  bu konuda bir inceleme yapmış mıdır?