Hatay Valiliği’nden Grup Yorum konserine yasak

16 Temmuz’da Samandağ’da yapılacak Grup Yorum konserine Valilik izin vermedi. Bu yasağı açlık grevi yaparak protesto eden 18 kişi gözaltına alındı


Hatay Valiliği, 16 Temmuz’da Samandağ’da yapılmak istenen Grup Yorum konserini yasakladı. Samandağ’da yapılan ve hala devam eden Evvel Temmuz Festivali’nde bu yasağı protesto etmek için açlık grevi yapan gruba polis saldırdı. Aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 18 kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Grup Yorum Twitter hesabında: “Hatay Samandağ’da yapılacak olan Evvel Temmuz Festivali valilik tarafından yasaklandı. 2 gündür konser yasağının kaldırılması için başlatılan açlık grevine polis saldırıyor. Konser yasağı tamamen keyfi alınan bir karardır. Yıllardır Grup Yorum o alanda konser verir, halkın düzenlediği geleneksel bir festivaldir ve kimsenin burnu dahi kanamamıştır. Bu saldırı aynı zamanda halkın değerlerine ve kültürüne yapılan bir saldırıdır.” demişti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Evvel Temmuz Festivali’nin Tertip Komitesi ise festivalin değil sadece Grup Yorum konserinin yasaklandığını söyledi.

Polis saldırısından sonra gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı.