Haftanın erişime engellenen içerikleri

İrfan Fidan’ın adının geçtiği haberlere, iş kazaları yaşanan bir deri fabrikası ile ilgili haberlere ve Cumhurbaşkanı avukatının bir mahkumu kayıt dışı ziyaretini konu eden haberlere erişim engeli getirildi. 22 – 29 Mart haftası erişimi engellenen içeriklerini derledik


‘İrfan Fidan’ adının geçtiği haberlere erişim engeli: Zekeriya Öz’ün bir dönem yakınında bulunan gizli bir tanığın, Ordulu iş insanının ve eski Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan sorumlu başsavcı vekili olarak görev yapan İrfan Fidan’ın adının geçtiği haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin Şubat ayında erişime engellenmişti. İlgili karardaki haberle benzer içerikte olduğu gerekçesiyle benzer başka haberler de, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 17 Mart 2021 tarih ve 2021/61 sayılı kararı ile erişime engellendi.

İş kazası yaşanan deri fabrikası ile ilgili habere engelleme: Tuzla Deri Sanayi Bölgesi’nde bulunan İskefe Deri Fabrikası’nda yaşanan iş kazası ve fabrikada sendikal örgütlenmenin engellendiği ile ilgili habere erişim, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 17 Mart 2021 tarih ve 2021/1878 sayılı kararı ile engellendi.

Cumhurbaşkanı avukatı ile bir mahkumu kayıt dışı ziyaret eden başsavcı haberine engel: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarından Ahmet Kürşat Köhle ile birlikte, Antalya L Tipi Cezaevi’nde bir mahkumu kayıt dışı ziyaret eden Cezaevlerinden Sorumlu Başsavcı Vekili Gürkan Kütük’ün görevden alınması ile ilgili haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Antalya 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Mart 2021 tarih ve 2021/1364 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Kırgız gazetecinin ölümüne ilişkin haberlerin engellenmesi haberlerine de engel: Kırgız gazeteci Yeldana Kaharman’ın ölümü ile ilgili haberlerin engellenmesi haberleri, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Elazığ 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Mart tarih ve 2021/2326 sayılı kararı ile erişime engellendi.