Hacettepe Üniversitesi canlı modellerin okulla ilişiğini kesti

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde çalışan dokuz canlı modelin okulla ilişiği kesildi. Gerekçe olarak “diğer nedenler” başlığını belirleyen Kod 22 gösterildi


Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde çalışan dokuz canlı modelin okulla ilişiği kesildi. Gerekçe olarak “diğer nedenler” başlığını belirleyen Kod 22 gösterildi. Canlı model; yüz ve vücut özellikleriyle resim, yontu ve desen çalışmalarında (uzun ve hareketsiz duruşlarla) poz vererek modellik yapan kişiler için kullanılan bir ifade.

Diken‘den Altan Sancar’ın haberine göre 31 Aralık 2021 tarihinde sözleşmeleri sona eren modellere, 12 Ocak 2022 tarihinde vizelerin gerçekleşmemesinden dolayı rektörlük onayıyla ilişiklerinin kesildiği bildirildi.

18 Ocak 2022’de yüksek lisans sınavlarında da modellik yapmak için okula giden modellerini özel güvenlik görevlileri okula almadı. Modellerin yetkili bir kişiyle görüşme talebi karşılıksız kaldı. Sendika yetkilisiyle birlikte görüşme yapmak isteyen modellere, dekanlık tarafından güvenlik görevlileri aracılığıyla “güvenlik tarafından zor kullanılarak çıkarılacaksınız” uyarısı yapıldı. İşten çıkarılan modeller çıkarıldıklarına dair tebligat imzalayıp okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Modellerle sınava girmesi gereken öğrencilere de mekân çizimi yaptırıldı.

Sancar haberinde; modellerin vize döneminde yeniden işe dönüp dönmeyecekleri hakkında üniversite yönetiminden kaynaklara sorduğu sorulara “düşük ihtimal” cevabı aldığını bildirdi. Sancar’a aktarılanlara göre, üniversite yönetimi söz konusu modellerle yola devam etmek istemiyor ve bu konuda gerekli yazışmalar yapılmış. Yazışmalarda modellere ilişkin tereddüt olduğu iletilmiş ve rektörlüğün fikri sorulmuş. Yazışmaların da, modellerin sözleşmesinin sona erdiği tarih olan 31 Aralık 2021 tarihinden önce yapıldığı belirtilmiş. Haberde modellerin, geçen aylarda ödemelerinde aksaklıklar yaşandığı ve akademisyenlerin itirazıyla ödemelerini aldıkları da belirtiliyor.