Grup Yorum üyeleri Direniş Evi’ne geri götürüldü

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek, haklarındaki zorunlu yatış kararı kaldırıldıktan sonra hastaneden taburcu edilerek ölüm oruçlarına devam ettikleri Direniş Evi’ne geri götürüldü


274 ve 272 gündür açlık grevinde olan İbrahim Gökçek ve Helin Bölek hakkında 11 Mart günü Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi’ne zorla müdahale için götürülmüştü. Bu süreçte Şebnem Korur Fincancı, Acun Karadağ ve Nurye Gülmen gibi isimler de zorla müdahalenin yol açabileceği sakatlıklar ve ölüm riskine dikkat çekmişti.

Sağlık Bakanlığı’nın talebiyle İstanbul 18. Sulh Hakimliği tarafından verilen hastaneye zorunlu yatış kararı, avukatlarının itirazı sonucu 16 Mart 2020 tarihinde kaldırıldı. Zorunlu yatış kararının kaldırılmasına rağmen İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in taburcu edilme işlemleri İçişleri Bakanlığı’nın karara itirazı sebebiyle yapılmadı. 16 Mart sabahı ambulansla Direniş Evi’ne geri götürülmek üzere çıkışları verilen Bölek ve Gökçek, polisin hastanenin çıkışına barikat kurması sonucu saatlerce hastane içinde bekletildi. Halkın Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabında yer alan bilgilere göre  İbrahim Gökçek ve Helin Bölek ancak saat 23.30’da hastaneden taburcu edilip ölüm oruçlarına devam ettikleri Direniş Evi’ne geri götürüldü.