Gerekçe, İmamoğlu’na destek vermek

Müzisyen Cahit Berkay ve oyuncu Parla Şenol’a, İmamoğlu’nu destekledikleri için SESAM sansürü


Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM) tarafından düzenlenen Türk Sinemasını Geleceğe Taşıyanlar başlığı altındaki törende ödül alacakları açıklanan müzisyen Cahit Berkay ve oyuncu Parla Şenol’a ödüllerinin “süre kısıtlaması” nedeniyle verilemeyeceği bilgisi iletildi.

İki sanatçı sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda, önce ödül için davet edildiklerini ardından ise farklı nedenlerle törene davetin iptal edildiğini açıkladı. Sanatçılar, gerekçe olarak Ekrem İmamoğlu’na destek vermelerini gösterdi.

Şenol Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Sevdiğim için adını vermek istemediğim bir Sinema Meslek Birliği, 10 gün önce bana yarın için ödül vereceklerini bildirmişti. Şimdi ‘süre kısıtlaması’ nedeniyle ödülü geri çekti. Zaten 10 kişiye ödül verilecekti. Süre kısıtlamasının nedeni belli. Gerçek neden: #HerŞeyÇokGüzelOlacak” derken Moğollar’ın solisti Cahit Berkay ise SESAM tarafından ödül almak üzere davet edildiğini ancak Ekrem İmamoğlu’na destek veren bir paylaşımda bulunmasının ardından ödülünün başka bir gecede verilmek istendiğini açıkladı. Berkay paylaşımında “Yeşilçam tedrisatından geçmiş bir müzisyenim. Misafir olduğum yerde ev sahibini zor durumda bırakmam. Katılmamdan çekinmeseler SESAM’daki arkadaşlar da görecekti. Sinema adına hiçbir şey üretemeyenler, keşke Yeşilçam’ın, o naif sinema günlerinin mirasına sahip çıkabilselerdi” ifadelerine yer verdi.

SESAM ise bu açıklamalara karşılık sessiz kalmayı sürdürüyor.