Gazeteci Meryem Yıldırım’a hapis cezası

Gazeteci Meryem Yıldırım’a sosyal medya paylaşımlarında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle hapis cezası verildi


Artı Gerçek haber portalı editörü Meryem Yıldırım’a, sosyal medya paylaşımlarında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl 4 ay 3 gün hapis cezası verildi.

Meryem Yıldırım atmış olduğu iki tweet ile ilgili olarak yargılanıyordu. İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın sadece 20 dakika süren ilk duruşmasında hükmü açıklayarak, “herhangi bir pişmanlığının gözlemlenmemiş olması” gerekçesiyle iyi hal indirimi ve erteleme de uygulamayarak üst sınırdan ceza verdi. Yıldırım’ın dosyası istinaf mahkemesine gönderildi. Cezanın onanması halinde Yıldırım tweet başına 1 yıl 2 ay 3 gün hapis yatacak.

Artı Gerçek’e açıklama yapan, Yıldırım’ın avukatı Veysel Ok, Yıldırım’ın adalet talebi ile atmış olduğu iki tweete çok ağır bir ceza verildiğini, mahkemenin Yıldırım’ın hapse gitmesi için elinden geleni yaptığını ve hukuki haklarını sonuna kadar kullanacaklarını ifade etti.

Meryem Yıldırım ise, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada bu kadar hızlı bir şekilde dava açılmasına ve kararın verilmesine, ayrıca mahkemenin 20 dakikalık bir süre içerisinde kişilik özelliklerini tahlil ettiğini iddia ederek üst sınırdan ceza vermesine tepki gösterdi. Bunlara ek olarak mahkemenin kendisine dair “geçmişine bakıldığında…”diye başlayan cümleler kullandığını fakat geçmişinde gazetecilik faaliyetleri dışında bir faaliyeti olmadığını söyleyerek mahkemenin kararının mantık çerçevesinde değerlendirilemeyeceğini belirtti.