Fırat Fest, “LGBT etkinliklerini çağrıştırdığı” gerekçesiyle hedef gösterildi

Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celaleddin Gül’e ve TÜGVA’ya yakınlığı ile bilinen Eğitime Destek Platformu, Fırat Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Fırat Fest’i hedef gösterdi. Gül, festival ile ilgili “LGBT etkinliklerini çağrıştırıyor” ifadesini kullandı


Kaynak: BirGün

Manevi, İlkeli, Liyakatli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (Mil-Diyanet-Sen) Genel Başkanı Celaleddin Gül ve Eğitime Destek Platformu kuruluşu, Elazığ Fırat Üniversitesi tarafından ilk kez gerçekleştirilen ve 20 gün boyunca çeşitli etkinliklerin içerisinde olduğu Fırat Fest kapsamındaki Color Fest etkinliğini hedef gösterdi.

BirGün‘ün haberine göre Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celaleddin Gül, Twitter paylaşımlarında LGBTİ+’ları hedefine alarak “LGBT etkinliklerini çağrıştıran ve neye hizmet ettiği belli olmayan ‘Color Fest’ etkinliğine ev sahipliği yapan Fırat Üniversitesi yetkililerine sesleniyorum: Başınız göğe erdi mi? Oldu olacak bir de LGBT ‘Onur Yürüyüşü’ düzenleyin…” ifadelerini kullandı.

Festivali hedef gösterenlerden Eğitime Destek Platformu’nun açıklamasında, festivali düzenleyenler hakkında işlem yapılması istendi ve şu ifadeler kullanıldı: “İlimizin gözbebeği ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Fırat Üniversitesi’de festival adı altında gerçekleştirilen şenliklerde yaşanan istenmeyen görüntüler herkes gibi bizleri de müteessir etmiştir. Üniversitemizin bilim ve teknoloji üretimi ile gündeme gelmesi gereken ismi maalesef tarihimizde ve kültürümüzde yeri olmayan uygunsuz eğlence görüntüleri ve batı özentisi eğlence tarzı ile gündeme gelmesi şehrimize ve üniversitemize yakışmamıştır. Ne tarihimizde, ne dinimizde ne de geleneklerimizde böyle bir eğlence tarzı yoktur. Konunun üniversite yönetimi tarafından ivedilikle değerlendirileceği ve sorumluluğu olan kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılacağına olan inancımız tamdır.”

sendika.org’un haberine göre, hedef göstermenin ardından üniversite rektörlüğü etkinliğin duyurusunu resmî sitesinden kaldırdı.