Ferhat Tunç’a bir soruşturma daha

Müzisyen Ferhat Tunç hakkında Suriye’ye yönelik askeri operasyona tepki gösterdiği sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma başlatıldı


Müzisyen Ferhat Tunç hakkında “Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik askeri operasyonuna tepki gösterdiği” paylaşımlar gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Tunç, sosyal medya üzerinden başlatılan “#Savaşahayır” hashtag kampanyasına, “Korku ve yalan üzerinden yürütülen politikalarla, Suriye’de asıl tehdidin İŞİD olduğu gerçeğini unutup Kürtlerin ve diğer halkların kazanımlarını, yaşam alanlarını hedefleyen bir savaş başlatmak akıl işi değil… Dünyanın vicdanı bu kör gidişata mutlaka ‘dur’ diyecektir” içerikli bir paylaşım yapmıştı. Söz konusu soruşturma kapsamında Tunç’un İstanbul’daki evini arama talebi 10’uncu Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi.

Soruşturma kararının 17 Ekim’de alındığını ve bugün kendilerine tebliğ edildiğini belirten Tunç’un avukatı Fatma Hopikoğlu, evde şu ana kadar herhangi bir arama yapılmadığını söyledi.

Hopikoğlu, “Tunç’un yaptığı paylaşım, suç unsuru olabilecek bir paylaşım değildir. Avukatı olarak soruşturmanın davaya dönüşecek bir şey olmadığını belirterek, itirazda bulunduk” dedi.