Evrensel Periyodik İnceleme toplantısı yapıldı

Etkiniz AB Programı Diyalog Toplantıları kapsamında P24/Susma Platformu, İnsan Hakları Gündemi Derneği ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneği iş birliğiyle düzenlenen toplantıda Birleşmiş Milletler Evrensel Periyodik İzleme Türkiye oturumunu izledik. 


Etkiniz AB Programı Diyalog Toplantıları kapsamında Punto24 Bağımsız Gazetecilik Derneği/Susma Platformu, İnsan Hakları Gündemi Derneği ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneği  iş birliğiyle 28 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen toplantıda Birleşmiş Milletler Evrensel Periyodik İzleme (EPİ) Türkiye oturumunu 40’tan fazla sivil toplum temsilcisiyle beraber izledik.

İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı olarak düzenlenen buluşmada, EPİ raporu sunmuş olan kurumlar kısaca raporlarını anlattıktan sonra, Cenevre’de gerçekleştirilen EPİ oturumu Türkçe simültane çeviri imkanıyla canlı olarak izlendi. Oturumda öncelikle, Türkiye heyeti Türkiye’deki insan hakları durumunu değerlendirdi. Daha sonra BM üyesi ülkelerin soruları ve tavsiyeleri dinlendi. En sonunda ise Türkiye heyetinin cevapları dinlendi. Etkinlik sonunda katılan sivil toplum temsilcileri ile bir değerlendirme toplantısı da yapıldı.

Etkinlik sırasında Susma Platformu olarak #UPR #UPR35 #UPRTurkey #EPİM #HumanRights hashtagleri ile BM ülkelerinin yapmış oldukları tavsiyeleri paylaştık. Etkinlik sonrasındaysa #BMTavsiyeleriKabulEdilsin hashtagi ile 30 Ocak’taki oturumda Türkiye heyetinin verilen bu tavsiyeleri kabul etmesi için bir sosyal medya kampanyası örgütledik.

P24/Susma Platformu olarak Freemuse ile birlikte hazırlayıp sunduğumuz UPR raporuna buradan ulaşabilirsiniz.