Edirne F Tipi Hapishanesinde hak ihlalleri sürüyor

Mahpus Baysal Demirhan, Özgür Gelecek gazetesine gönderdiği mektupta, hapishane idaresinin keyfi uygulamaları ve sansür dahil olmak üzere hapishanedeki hak ihlallerini aktardı


Özgür Gelecek’te yer alan habere göre, mektupta Demirhan, bir dizi ihlale dair gelişmeleri aktardı.

  • 2019’da Baysal Demirhan ve Cihan Deniz Tarak hücrelerine yapılan baskında odalarındaki kitap, dergi, gazete ve notlar gibi materyallere el konulmuştu. Yapılan itirazlar sonucu materyallerin sadece bir kısmı geri alınabilinmişti. “Gerçekleştirilen itiraza ilişkin mahkeme yasaklama kararı verilen yayınların teslim edilemeyeceğini ifade ederken yasaklama kararı olmayan yayınların teslim edilmemesine ilişkin herhangi bir yanıtta vermedi.”
  • Haklarında herhangi bir yasaklama kararı olmamasına rağmen Nisan Yayımcılık tarafından basılan Ozan Çakıroğlu’nun “Bir Dağ Ezgisi Yetiş Yalnız” kitabı ile Lorenzo Oretti’nin “Kuzey ve Doğu Suriye’den Yazılar” kitapları teslim edilmedi.
  • Partizan dergisinin ve Özgür Gelecek Gazetesi’nin abonelik formlarının mevcudiyetine rağmen verilmediği, yapılan itirazlara karşılık mahkemenin “süreli yayının hediye olarak kabul edilmeyeceğini” ifade ettiği aktarıldı.