Diyarbakır’da “Sınırsız Sinema”

Ertelenen II. Amed Film Festivali, salon yokluğuna ve imkansızlıklara rağmen 22-25 Aralık tarihleri arasında “Sınırsız Sinema” sloganıyla gerçekleştirilecek. Festivale destek olmak amacıyla İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi’nde, Batman Kültür ve Sanat Derneği(BART)’nde ve Van’da; ayrıca Kıbrıs Üretim Sokağı Kültür Merkezi ile Roma’daki CSOA La Strada’da da gösterimler yapılacak.


 

ÖZKAN KÜÇÜK

Daha önce 4-13 Kasım tarihlerinde gerçekleştirileceği duyurulan, ancak festivalin ana ortaklarından olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eş başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın tutuklanması ve yerlerine kayyum atanmasıyla birlikte ertelenen II. Amed Film Festivali, 22-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Özellikle son dönemde her alanda baskı ve yasaklamaların arttığı bir zamanda maddi imkânsızlıklara ve salon sorununa karşın Ortadoğu Sinema Derneği çalışanları ve kentteki sinemacıların çabalarıyla “Sınırsız Sinema” başlığı altında hayata geçirilen festival, aynı zamanda bir dayanışma örneği olarak da dikkat çekiyor.

II. Amed Film Festivali’ne destek olmak amacıyla İstanbul’da Mezopotamya Sinema salonunda, Batman’da Batman Kültür ve Sanat Derneği(BART)’nde ve Van’da; ayrıca Kıbrıs’ta Kıbrıs Üretim Sokağı Kültür Merkezi’nde ve Roma’da CSOA La Strada’da da gösterimler gerçekleştirilecek.

 

Cemevinde film gösterimi

Daha açılışı yapılamadan kayyum kontrolüne geçen Diyarbakır Büyük Kültür ve Kongre Merkezi ile Kayapınar Belediyesi’ne kayyum atandıktan sonra alternatif kimliğini yitiren Cegerxwin Kültür Merkezi gibi belli başlı alternatif gösterim mekanlarını kullanamayan festival, Diyarbakır’daki demokratik kitle örgütlerinin desteği ve ev sahipliğinde yapılıyor.

Normalde film gösterimi yapılmayan, toplantı ve paneller için kullanılan salonların festival için sinema salonlarına dönüştürüldüğü kentte, gösterimler Pir Sultan Abdal Derneği-Cemevi, Mimarlar Odası ile Eğitim Sen’in 1 Nolu ve 2 Nolu şubelerinde gerçekleştirilecek.

Festivalin bazı konukları da Diyarbakır’a kendi imkânlarıyla gelerek etkinlik ve söyleşilere katılıyor. Kurdistan Kurdistan isimli belgesel filmin yönetmeni Bülent Gündüz, Fransa’dan gelerek filminin gösterimine ve film sonrası söyleşiye katılacak. Enis Köstepen de Özgürleşen Seyirci adlı belgeseliyle festivale katkıda bulunacak isimler arasında.

Festivalde gösterilecek filmlerin yapımcılarının festivalle dayanışma amaçlı olarak telif hakkı talep etmemesi de festivali özel kılan noktalardan biri.

 

Festivalde çocuk filmleri

Yakın dönemin dikkat çekici belgesel, kısa ve uzun metraj filmlerine ev sahipliği yapacak olan festival, 22 Aralık akşamı, Iraklı Kürt yönetmen Şevket Emin Korki’nin Taşa Yazılmış Hatıralar isimli ödüllü filmi ile açılacak. Kapanış ise 25 Aralık akşamı, Mustafa Kara’nın Kalandar Soğuğu isimli filmiyle yapılacak.

Festival programındaki dikkat çekici yapımlar arasında Melis Birder ve Berke Baş’ın Bağlar belgeseli, Ahu Öztürk’ün Toz Bezi, Şahrem Alidi’nin Mardin’de çektiği Kara Atın Anıları ve Ali Kemal Çınar’ın Vêşartî-Saklı isimli filmi de bulunuyor.

Toplam 17 kısa, 10 belgesel ve 6 uzun metraj filmin izleyiciyle buluşacağı festivalde

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin katkılarıyla 9 kısa animasyondan oluşan çocuk filmleri seçkisi de yer alıyor.

Festival programı şu hesaplardan takip edilebilir:

https://www.facebook.com/amedfilmfest

https://twitter.com/amedfilmfest