Diyanet raporunda Atatürk’ün sözlerine sansür

Diyanet’in 2019 Faaliyet Raporu’nda Atatürk’ün “din simsarlığına” yönelik sözleri sansürlendi


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 Faaliyet Raporu’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine sansür uygulandığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre raporda Atatürk’ün “Din lüzumlu bir müessesedir” cümlesine yer verilirken, aynı konuşmasındaki “Softa sınıfının din simsarlığına müsaade edilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler, iğrenç kimselerdir” sözlerine ise raporda yer verilmedi.

Diyanet’in raporunda ayrıca 78 başlıkta hedefler sıralandı. 10.4 milyar liralık harcama yapan Diyanet, yıllık hedefleri için ise yalnızca 132 milyonluk bütçe ayırdı. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak eğitim alanında birçok görevi devralan Diyanet’in en dikkat çekici hedefi de müfredat hazırlamak oldu. MEB’in görev alanındaki konuya ilişkin Diyanet programında, “Eğitim programı ve Müfredat çalışmaları”, “Eğitim materyal çalışmaları” hedefleri ile müfredat için 682 bin, materyaller için de 1.2 milyon liralık bütçe ayrıldı.

Diyanet, “Bilimsel kriterler ve temel değerler ışığında personel niteliklerini arttırmak” başlığı altındaki maddelere de bütçe ayırmadı.