Digiturk, No filmini yayından kaldırdı

Referandum öncesi ‘Hayır’ kampanyaları üzerine yapılan tartışmaların odağında yer alan No filmi Digiturk’ten kaldırıldı


Şili’de diktatör Augusto Pinochet’nin ülkeyi baskıyla referanduma götürme sürecini ve Pinochet’ye karşı örgütlenen ‘Hayır’ kampanyasını anlatan No filmini 5 Şubat’ta ‘Dilediğin zaman’ uygulamasına ekleyen Digiturk, 16 Şubat’ta filmi yayından kaldırdı.

Konuyu Cumhuriyet’teki köşesinden duyuran Çiğdem Toker, “Film yeniden çok konuşulmaya başlayınca -nihai hedefi kâr maksimizasyonu olan bütün şirketler gibi- Digitürk de bu filmi abonelerinin izlemesine açmıştı. Aradan biraz zaman geçti. CHP’nin de 16 Nisan referandumu için benzer bir yol izleyeceği duyuruldu.

Baskı olmasın diye, ana muhalefet partisinin çalıştığı reklam şirketini son ana kadar saklayacağını da Hürriyet’te Rıfat Başaran imzasıyla okuduk. Fakat o da ne? Dün Digitürk’te No‘yu izlemek isteyenler, filmi bulamıyordu. ‘Dilediğin Zaman’ listesinde, artık No görünmüyordu. Şirketi arayan aboneler, filmin perşembe günü kaldırıldığını öğrendi” dedi.

Toker, filmin yayından kaldırılmasının nedenine ilişkin de şöyle yazdı: “Bence iki seçenek var. Ya ülkeyi yönetenler, Katarlı şirket mülkiyetindeki Digitürk’e ‘Ne yaptığınızın farkında mısınız?’ diyerek filmi kaldırmasını rica (!) etti. Ya da Digitürk, büyük yayın gruplarının ilkelerinden ilham alarak, farkındalık geliştirmeye karar verdi. Ve sinema filmi bile olsa, anlamı ‘hayır’ olduğu için No’nun tarafsız yayıncılık ilkesine aykırı düşeceğine karar verdi. Ve filmin parasal getirisinden vazgeçti” dedi.