TRT, Demirtaş videosunu YouTube’dan kaldırttı

Selahattin Demirtaş’ın seçim propaganda konuşması, TRT tarafından yapılan başvuru üzerine telif hakkı ihlali gerekçesiyle HDP’nin YouTube kanalından kaldırıldı


24 Haziran’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerine tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden katılan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın seçim propaganda konuşması, geçtiğimiz günlerde HDP’nin YouTube kanalından kaldırıldı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, video, TRT tarafından yapılan başvuru üzerine telif hakkı ihlali gerekçesiyle kaldırıldı.

YouTube topluluk kuralları, video sahibinin başvurusu halinde, bir videoyu bulunduğu YouTube kanalından silebiliyor.

Cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan, Demirtaş’ın TRT konuşması için, “Bunlara mağduriyet imkânı vermeyin. YSK’yla da görüşün, gitsinler cezaevinde çekimi yapsınlar dedim” ifadelerini kullanmış, bu sözlerin kamuoyunda YSK’ya talimat olarak değerlendirilmesi üzerine YSK açıklama yapmak durumunda kalarak Erdoğan’ı yalanlamıştı.

Demirtaş’ın TRT konuşması için Ankara’da bulunan TRT Genel Müdürlüğü’nden bir ekip, Edirne Cezaevi’ne giderek videoların çekimini yapmıştı. Seçim yasası gereğince Cumhurbaşkanı adaylarının, TRT kanallarında banttan yayınlanmak üzere 10’ar dakikalık iki konuşma hakları bulunuyor. İyi Parti lideri Meral Akşener, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiği Muharrem İnce ve Erdoğan bu haklarını kullanmamıştı.

Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu’nun iki konuşmasından biri ise Saadet Partisi YouTube kanalında duruyor.