Dayanışma ve müzik adına denize atılan bir olta

Peyk müzik grubu, salgınla daha da yalnız bırakılan müzisyenlerin sıkıntılarına Olta Dayanışma Albümü’yle bir nefes aldırdı. Grup, devam etmekte olan albüm serisiyle kurdukları hayalleri Ayşen Güven’e anlattı


AYŞEN GÜVEN

‘“ Umarız anlaşılmıştır yalnızlığımız… Ve de bilmelisin ki durumun herhangi bir iktidarın sonucu değildir; doğal üvey evladısındır tüm iktidarların, makbulü hiç olmayacaksın hiçbir dönemin.” 

Peyk Grubu’nun öncülük ettiği Olta Dayanışma Albümleri’nin ilki geçen ay çıktı. Müzik sektörünün eşitsiz ve kuralsız işleyişinin sorunlarını pandemiyle daha derinden yaşayan müzisyenler için Olta hem alternatif bir model sunuyor hem de bu zor şartlar altında bile onların  bestelerini, şarkılarını dinleyiciyle buluşturmaya kolektif bir yol açıyor. 

‘SONU OLMAYAN ALBÜMLER SİLSİLESİ YARATMAK AMACIMIZ’

Peyk’in solisti İrfan Alış’ın ortaya attığı bir fikir aslında Olta Albümler… Ancak Alış, bu girişimin “ortak bir emek ve hayal” olduğunun altını çizerek hali hazırda 300 kişinin bu iş için organize olduğunu söylüyor. “Bu albümler için çalışan herkesin amacı ve ortaklaştığı nokta önce iyilik” diyen Alış, “yepyeni müzikler ve müzisyenler var” bu albümde diye de heyecanla anlatıyor. Kimseyi bu işin parçası yapmak için özel olarak çabalamadıklarını da vurgulayan müzisyen, arkadaştan arkadaşa bir ağ oluşmaya devam ettiğini vurguluyor. 

Müzisyenler arasındaki dayanışmayı güçlendirmesi umudu adına oltayı attık denize diyen İrfan Alış, “Sonu olmayan albümler silsilesi yaratmak amacımız. Belki binlerce albüme giden bir geleneğe dönüşür. Buradan müzisyenler dayanışmaya da gidebilir, kooperatif kurabilir. Plak şirketi denilen kavramı yok da edebilirler” diyor. 

PEYK: ÇIKARDIĞIN SESİN GİRDABINA KAPILMAYACAK BİR CANLI YOK

Peyk Grubu’nun sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruyla aynı fikri paylaşan müzisyenlerin bir araya geldiği organizasyonda herkes tüm haklarından feragat ederek, şu zorlu zamanda kayıt sürecine girip şarkılarını kaydetti ve kaydetmeye devam ediyor. Olta Dayanışma 1 adı altında tüm dijital platformlarda yer alan albümün 4’üncüsü bile hazırlanmış durumda. 

Olta Albümleri’nin bir geleneğe dönüşmesi içinse Peyk, Susma Platformu’nun aracılığıyla çağrısını yineliyor: 

“Elimizden gelenin karşılığıdır bu albüm. Kendi de zor durumda olmasına rağmen ‘Bu çorbaya ben de bir tuz tanesi olmalıyım’ diyen dostların nahifliğidir.

Değersiz değilsin, değiliz: Çıkardığın sesin iyileştirici girdabına kapılmayacak bir canlı yok yeryüzünde; yaptığın şeyin etkisi canlılara su gibidir bir nevi. Neşede, hüzünde, kederde sen eşliksin, hislere sen tercüman olacaksın gene. İnsanlar yaptıklarına sığınacak, bir sözünde hıçkıracak birisi, bir notasında yutkunamayacak, seninle kutlayacak bir başkası en neşeli anını senden tınıları mırıldanırken. Senin yaptığın üretimden başka hiçbir şey, bir insana daha fazla işlemeyecek, bugün de yarın da.”

Olta Dayanışma Albümü – 1’de yer alan müzisyenler ve şarkılar da şöyle: 

 1. Peyk & Metin Önderoğlu: O
 2. Asfalt Dünya: Sal
 3. Deniz Perhan: Maria Puder
 4. Başıbozuk: Kalan
 5. No Land & İsimsiz Orkestra: Sulu Şaka
 6. Eren Okur: Karantina’da Rampada
 7. Bariş Çapkın: Son Sözüm
 8. Alp Yenier: Burdayız Şimdi
 9. Faruk Değirmenci: İki Yıldız
 10. Stephan Brumberg: The Missing Piece
 11. Sinağrit Baba: Tanzanya İptal
 12. Cihan Sevil: Aşık Olma Sakın