Çukurova Kitap Fuarı’ndan vali kitap afişinden rahatsız oldu, afiş kaldırıldı

Çukurova 16. Kitap Fuarı’nda Nergiz Yayınları’nın sahibi “Milli Eğitim’e Darbe” adlı kitaplarından rahatsız olan valinin talimatı üzerine, tanıtım afişinin kaldırıldığını ifade etti. Adana Valiliği ve Tüyap Koordinatörlüğü ise iddiaları yalanladı


Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre valinin rahatsız olmasının ardından kitabın standa asılı afişi etkililer tarafından kaldırıldı. Yayınevi sahibi Ahmet Acar, yazarları Mahiye Morgül’ün “Milli Eğitim’e Darbe” kitabının ilk kez Çukurova Kitap Fuarı’nda okuyucuyla buluştuğunu, bu nedenle de kitabın afişinin standa asıldığını belirtti. Acar söz konusu iddialarını şu ifadelerle dile getirdi:

“Fuarın açılması sonrası Adana Valisi dün fuar alanını gezmiş. Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü standını gezerken bizim standımızdaki afişi görmüş. Bizim haberimiz yok. Sonra yardımcısına talimat vermiş. İsmini bilmediğimiz Vali Yardımcısı da müşteri gibi gelip kitabı aldı. Sonra TÜYAP yetkililerine kitabın kaldırılması telkininde bulunmuş. Kitap yasal olduğundan böyle bir şey olamayacağı yanıtını alınca da en azından afişinin kaldırılmasını, aksi halde öğrencilerin fuara yönlendirilmesine izin vermeyeceğini belirtmiş.

Yetkililer de bizimle konuşmaya geldi ve durumu anlattı. Ekonomik durumlar ortada. Biz de o afişin kaldırılmasına izin verdik. Ancak onun yanında duran “’Yeni Anayasa’ BOP’un anayasasıdır. Hayır diyoruz” yazılı afişimize asla dokundurmayacağımızı belirttik. Bunun üzerine de yetkililer gelip kitabın tanıtım afişini kaldırdı.”

Yaşananların kabul edilemez olduğuna değinen Acar, “Yazarının standa gelip imza atacağı yasal kitaba bunlar yapılıyor. Eğer kitaba, afişe müdahale edilme noktasına kadar gelindiyse, birileri bu ülkeyi bitirmek istiyor demektir” ifadelerini kullandı. Öte yandan Adana Valiliği ve Tüyap Koordinatörlüğü ise iddiaları yalanladı.