CHP’nin yayınladığı iki kitapçık hakkında toplatma kararı verildi

Nevşehir Sulh Ceza Hakimliği, CHP’nin yayınladığı 10 Maddede Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası ve Arpalık Aile Şirketi kitapçıkları hakkında toplatma kararı verdi


Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kitapçıklarla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında Nevşehir Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuru hakkında karar açıklandı. Mahkeme, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Arpalık Aile Şirketi ve 10 Maddede Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası adlı iki kitapçığa ‘basım, dağıtım ve satış yasağı’ getirerek basılı kitapçıklara el konulmasına ve toplatılmasına karar verdi. Karar, CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez’e tebliğ edildi. Polis de tebliğden sonra il başkanlığına gelerek kitaplara el koydu.

“KİTABI YASAKLAMAK ANAYASAL SUÇTUR”

Kararı kamuoyuna sosyal medya hesabından duyuran eski CHP milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, kararın Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“AKP iktidarı, partimiz CHP’ye yönelik baskısını artırıyor. Yargıyı da adeta bir ‘sopa’ gibi kullanıyor. Nevşehir Sulh Ceza Hakimliği, az önce İl Başkanımız Kamil Gülmez’e bir tebligat ve karar yolladı. Hakimlik, anayasayı çiğneyerek, CHP’nin kurumsal yayını olan iki kitap hakkında toplatma kararı verdi. Kitaplardan biri Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası, diğeri ise Arpalık Aile Şirketi… Her biri yaklaşık 15 sayfa olan bu kitaplar, CHP’nin kurumsal yayını olmasına rağmen, Hakim toplatılmasına karar veriyor. Bu karar TBMM’de konuşan bir milletvekilinin önündeki mikrofonu kapatmak ya da kürsüye çıkıp konuşmasını engellemekten farksızdır. Bu bağlamda, kitabı yasaklamak anayasal suçtur!”

Toplatılan ve el konulan kitapçıklar ile Sulh Ceza Hakimliği’nin kararını da paylaşan Barış Yarkadaş, “Gerekçe yine aynı ve tanıdık… TCK 216 vs…” ifadelerini kullandı.

“KİTAPÇIKLARI BROŞÜRLERLE BİRLİKTE DAĞITTIK”

Sözcü’de yer alan habere göre Nevşehir CHP İl Başkanlığı’ndan olay sonrası yapılan açıklamada il başlanı Kamil Gülmez yaşanan olayı şöyle anlattı:

“Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından, Esnaf Sorunları ve Çözüm Önerileri adlı 17 maddelik bir bildiri yayınladık. Biz bu bildiriyi esnaflarımızın bilgi sahibi olması açısından 2 bin adet bastırdık ve gençlik kollarımız tarafından dağıtımı yapılacaktı. Ancak bu bildirinin yanında da Arpalık Aile Şirketi ve 10 Maddede Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası adında Genel Merkezimiz tarafından yayımlanan 12 sayfalık kitapçıklar vardı.

Biz de bunları kamuoyunun bilgisine sunalım, bunları da birlikte dağıtalım dedik. Dağıtım sırasında her hangi bir olayla karşılaşabiliriz düşüncesiyle emniyeti bilgilendirelim dedik. Emniyete bilgi verdik, Emniyet Müdürlüğü bizden bu kitapçıkları ve broşürü istedi. Biz de kitapçıkları ve broşürü gönderdik. Ancak bugün Nevşehir Sulh Ceza Hakimliği tarafından basım dağıtım ve satış yasağı getirildi ve bu kitapçıklara el konulması kararı verildi.

“KARARIN İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI”

Nevşehir CHP İl Başlanlığı kararın iptali hakkında dava açıldığını açıkladı. İl başkanı Gülmez “Biz de bu durumu, genel merkezimize bildirdik. CHP’nin örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve hukuk işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’e bildirdik. Parti avukatımız bizden evrakları istedi biz de gönderdik. Bugün itibariyle bu kararın iptali için parti avukatımız tarafından dava açılmıştır” şeklinde konuştu.