Charlie Hebdo yöneticilerine ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan iddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo dergisinin dört yöneticisi hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan iddianame hazırladı


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli görsele yer verildiği gerekçesiyle; Charlie Hebdo dergisi yöneticileri Alice Petit, Gérard Biard, Julin Sérignac ve Laurent Sourisseau hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 4 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Demirören Haber Ajansı’nda (DHA) yer alan habere göre hazırlanan iddianamede; Fransa’da yayın yapan Charlie Hebdo dergisinin 28 Ekim 2020’deki sayısında cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının bulunduğu karikatür görseli üzerinden bir suç işlendiğinin tespit edildiği belirtildi.

İddianamede, Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre suçun yabancı ülkede Türkiye vatandaşları veya yabancılar tarafından işlenmesi halinde Türkiye kanunlarının uygulanması gerektiği hatırlatılarak; derginin genel yayın direktörü, yazı işleri müdürü, genel yayın yönetmeni ve karikatüristinin işlenen suçtan sorumlu oldukları belirtildi.

“KARİKATÜRÜN BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İLE ALAKASI YOK”

İlgili evrakların tercümesi yapılarak şüphelilerin ifadelerinin alınması için Fransa yetkili makamlarına istinabe talebinde bulunulduğu belirtilirken, söz konusu talebe olumlu ya da olumsuz cevap verip verme veya cevap vermeme tasarrufunun Fransa makamlarında olduğu kaydedildi.

İddianamede ayrıca cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan karikatürün kaba, müstehcen, saldırgan, onur kırıcı ve haya duygularını incitmeyi amaçladığı vurgulanarak; “Söz konusu karikatürün basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti içerisinde kalır bir yanının olmadığı, cumhurbaşkanının şeref, onur ve saygınlığını çok açık ve bariz bir şekilde zedeleme maksadıyla hazırlandığı yönünde kanaat oluşmaktadır” ifadelerine yer verildi.

SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER’DEN KINAMA

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Charlie Hebdo hakkında Türkiye’de iddianame hazırlanmasını kınayarak; Türk yetkililerden 2014 Temmuz’undan bu yana en az 64 gazetecinin yargılanmasına neden olan ‘cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinin kaldırılmasını istedi.  

NE OLMUŞTU?

Fransa’da haftalık yayımlanan Charlie Hebdo dergisinin 28 Ekim 2020 tarihli kapağındaki karikatürde iç çamaşırlarıyla bir koltukta oturan cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yanında duran ve elindeki tepside şarap kadehleri bulunan tesettürlü bir kadının eteğini havaya kaldırdığı ve Erdoğan’ın “Ooo Peygamber” dediği görülüyordu. Karikatürün başlığında ise “Erdoğan özel yaşamda çok komiktir” ibaresi yer alıyordu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cumhurbaşkanı Erdoğan karikatürü nedeniyle Charlie Hebdo yetkilileri hakkında soruşturma başlatmıştı. İletişim Başkanlığı da gereken ‘hukuki ve diplomatik adımların’ atılacağını duyurmuştu. Fransa hükümeti ise aynı dönemde “Fransa gözdağı ve istikrarsızlaştırma girişimlerine boyun eğmeyecek, asla ilke ve değerlerinden vazgeçmeyecektir” açıklamasında bulunmuştu.