Cezaevinde Kürtçe kitaba engel

Sincan 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklulara gönderilen Kürtçe kitapların alınmadığını belirtildi


Mezopotamya Haber Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre Diyarbakır’da 2008 yılında tutuklandıktan sonra yargılandığı davada 29 yıl hapis cezası verilen ve 2 yıla yakın bir süredir Sincan 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan yazar Ozan Alpkaya, bugüne kadar kendisine gönderilen 17 Kürtçe kitaba el konulduğunu ve duruma ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yaptığını aktardı. 

Ailesi aracılığıyla konuya dair MA’nın sorularını yanıtlayan Alpkaya, “Bu konu hakkında cezaevi yönetimiyle defalarca tartıştık. Geçtiğimiz aylarda ‘Kürtçe kitapları neden vermiyorsunuz?’ diye sorduğumuzda bize cevap veremiyorlardı. Bu son günlerde tekrar sorduğumuzda şunu söylüyorlar; ‘Cezaevi Eğitim Komisyonu sadece gönderilen Türkçe kitapları incelemesini yapabiliyor. Eğer size gönderilen Kürtçe kitapların tarafınıza ulaşmasını istiyorsanız, iki adet dilekçe yazacaksınız; birinci dilekçeye Kürtçe kitaplarım için tercüman istiyorum. İkinci dilekçede ise tarafıma gönderilen Kürtçe kitapların tercüman tarafından okunup onayladıktan sonra tercüman parasının hesabımdan kesilmesini talep ediyorum.’ Bu uygulama dışında bize kitap vermeyeceklerini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

Hukuki süreci başlattığını belirten Alpkaya, “Yaşadığımız bu hukuksuzluktan dolayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundum. AYM ret kararı verdi. Bu sefer AİHM’e başvuruda bulunduk. Daha önce de başka cezaevlerinde tutsaklar aynı sorunu yaşamıştı ve AİHM’e başvuruda bulundular. AİHM bu durumu hak ihlali olarak gördü” dedi.