Çevirmenlik yapan akademisyene ‘terör’ suçlamasıyla ihraç

Adıyaman Üniversitesi, çevirmenlik yaptığı için akademisyen Adem Yıldırım hakkında soruşturma başlattı. Yıldırım üniversitenin başlattığı ‘PYD, YPG’ soruşturması kapsamında ihraç edildi


Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan Adem Yıldırım, 2014 yılında sosyal bilimler ve felsefe alanlarında metinler yayımlayan Kampfplatz Dergisine, röportaj için çevirmenlik yaptı. 2014’te Ankara’ya gelen Rojava Halk Meclis Eş Başkanı Ebdülselam Ehmed’in röportajında çevirmenlik yaptığı için Yıldırım hakkında Adıyaman Üniversitesi disiplin soruşturması ve ceza soruşturması başlattı. 

Gazete Duvar’da yer alan habere göre çevirmenlik yaptıktan 5 yıl sonra hakkında başlatılan soruşturmaya tepki gösteren Yıldırım, “Bir akademisyenin yasal olarak yayımlanan bir derginin hazırladığı soruları çevirmesi nedeniyle disiplin ve ceza soruşturmasına muhatap kılınması kabul edilemez” dedi.

Soruşturmanın ardından Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Eylül 2020’de 375 Sayılı KHK’nin geçici 35’nci maddesine dayanarak Yıldırım’ın ihraç edilmesine karar verdi. Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü de böylece Yıldırım’ı, ‘PYD/YPG silahlı örgütü kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında…’ diyerek ihraç etmiş oldu.