‘Büyülü Gökkuşağı’ isimli çocuk kitabı muzır bulundu

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, çocuk kitabı olarak yayınlanan ‘Ben De Okuyorum Öykü Dizisi 3 – Büyülü Gökkuşağı’ kitabını muzır ilan etti. Kitap poşette ancak 18 yaşından büyüklere satılabilecek


Ben De Okuyorum Öykü Dizisi 3 – Büyülü Gökkuşağı isimli kitabın, ’18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte’ olduğuna karar verildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kararı Resmi Gazete’nin 3 Ocak 2021 tarihli sayısında yayımlandı. Buna göre, Büyülü Gökkuşağı isimli kitabın içerisinde yer alan bazı ifade ve tasvirlerin, 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğu belirlendi.

Resmi Gazete’de yayınlanan açıklamaya göre, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kitapla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kitap çocuk iken gökkuşağının altından geçince kızlar erkek, erkekler de kız olur hikayesinden etkilenen Yılmaz’ın rüyasında arkadaşı Dilek’le gökkuşağının altından geçtikten hemen sonra ikisinin de cinsiyetinin değişmesi, daha sonra tekrar gökkuşağının altından geçerek eski hallerine geri dönmeleri anlatılıyor. Söz konusu kitapta cinsiyet değiştirmeyi özendirici bazı ifadelere yer verilmesinin kitabı okuyan farklı yaş gruplarındaki çocukları cinsel kimliklerini sorgulamaya yönelteceği bununla birlikte kitapta yer alan ifadelerin çocukların ruh ve duygu sağlığı ile dengeli gelişimine zarar verebilir; ayrıca çocukların kişisel gelişimleri ve maneviyatları üzerinde olumsuz tesir oluşturabilir.”

Bu kapsamda söz konusu kitap ‘küçüklere zararlıdır’ ibaresiyle içi görülmeyen zarf veya poşet içinde, teşhiri ya da reklamı yapılmayacak şekilde sadece 18 yaşından büyüklere satılabilecek.