Burhaniye Kaymakamlığı Zeytinli Rock Festivali’ni engelledi

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde kaymakamlık, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan Zeytinli Rock Festivali’ne “kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması” gerekçeleriyle izin vermedi


ANKA Haber’den Berkay Varol’un haberine göre Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan Zeytinli Rock Festivali’ne izin vermedi.

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, festivalin organizasyonunu yapan Milyon Yapım Organizasyon Şirketi’nin başvurusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı:

“İlgi dilekçeniz incelenmiş olup, Milyon Yapım Organizasyon Firması olarak 17­-21 Ağustos tarihlerinde ilçemiz Ali Çetinkaya Mahallesi 2554. Caddesi No: 41 adresinde bulunan alanda düzenlemeyi planladığınız Kamplı Zeytinli Rock Festivali talebiniz, daha önceki yıllarda yakın bölgede düzenlediğiniz Zeytinli Rock festivallerinde yaşanan güvenlik, asayiş, trafik, çevre sorunları, ortaya çıkan bu tür istenmeyen durumlar dolayısıyla vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması amacıyla uygun görülmemiştir. Bilgilerinize rica ederim.”

Öte yandan festivalin İlim Yayma Cemiyeti’nin iptal edilmesini istemesi sonrası kaymakamlık tarafından engellendiği iddia edildi. İlim Yayma Cemiyeti Balıkesir şubesinin resmî Twitter hesabı olduğu bildirilen bir hesaptan; Zeytinli Rock Festivali hakkında, “Gençlerimizin ve toplumun ahlakını bozması çevredeki halkın evlerine ve dükkanlarına zarar vermesi nedeniyle bu organizasyonun beldemizde yapılmasını istemiyoruz. Gereğinin yapılmasını arz ederiz” iletisiyle bir açıklama paylaşıldı.

Cemiyetin açıklamasında festival için; “alkolün, uyuşturucuların her türlüsünün kullanılıp, taciz, cinsel saldırı, fuhuşun aleni bir şekilde yapılıp, çıkan kavgalarda dükkanların, evlerin zarar gördüğü, yağmalandığı, alkolün etkisiyle kötü davranış ve hareketin sokaklarda yapıldığı, değerlerimizle hiçbir şekilde örtüşmediği ve gençlerimizi fesada sürüklediği için şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Festivalin organizatörlerinden Serkan Fidan, kaymakamlık engellemeye dair tebligatı sonrasında avukatlarının gerekli itirazları yapacaklarını duyurdu. Fidan Twitter iletisinde “17-21 Ağustos tarihlerinde on binlerce insan hep beraber şarkılar söyleyeceğimize inanıyorum” ifadesini kullandı.