Belgeselci Kazım Kızıl ve gazeteci Anıl Deveci beş gündür gözaltında

Haber takibi yaparken gözaltına alınan Kamera Sokak kolektifi kurucularından, belgeselci Kazım Kızıl ve Naber Medya muhabiri Anıl Deveci’nin bugün, Bayraklı Adliyesi’ne sevk edilmesi bekleniyor


İzmir Bornova Küçükpark Meydanı’nda 17 Nisan’da YSK’nın referanduma dair kararını protesto etmek için toplanan üniversite öğrencilerinin Hayır Biz Kazandık eyleminde haber takibi yaptıkları sırada gözaltına alınan belgeselci Kazım Kızıl ve gazeteci Anıl Deveci’nin bugün Bayraklı Adliyesi’ne sevk edilmesi bekleniyor.

Eylemcilerin darp edilerek 19 kişinin gözaltına alındığı sırada basın mensuplarının görüntü çekmesine izin vermeyen polis, Kızıl ve Deveci’yi de eylemcilerle birlikte gözaltına almıştı
Haber yapmaya gittikleri yerde, üniversite öğrencileri ile birlikte gözaltına alınan gazeteciler 17 Nisan’dan bu yana İzmir Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutuluyor.
Avukatlardan edinilen bilgilere göre, gözaltında bulunan 21 kişinin bir kısmına “cumhurbaşkanına hakaretten” işlem yapılırken bir kısmına da “2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet etmekten” işlem yapılıyor.

Kazım Kızıl’a ek suçlama

Ölmez Ağaç Yırca belgeseli başta olmak üzere insan hakları temelli belgesel videolar, toplumsal olaylarda kaydettiği görüntüler ve çektiği fotoğraflarla tanınan Kazım Kızıl, “2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlaması ile gözaltına alınmıştı. Daha sonra avukatlardan alınan bilgiye göre gözaltına alındığı gün Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hakkında soruşturma yürütüldüğü belirtilerek referandum günü sosyal medya hesabından paylaştığı “Halkımız bu seçim sonuçlarıyla bize sokağı işaret etmiştir” şeklindeki ifade hakkında da TCK 216. Maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten” ayrı bir suçlama daha yöneltildi.